Alsancak’taki tarihi binaya hayat gelecek

145 yıllık Havagazı Fabrikası restore edilecek. İzmir’i kültür ve sanat merkezi vizyonuna ulaştıracak, 24 saat yaşayan bir bina kazandırılacak

İZMİR Milliyet – 30.04.2007{nomultithumb}

Alsancak’taki tarihi Havagazı Fabrikası restore edilecek. Restorasyon ihalesini 1 milyon 645 bin 570 YTL’ye kazanan Akdemir Madencilik İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile belediye arasında sözleşme imzalandı. Projeye göre 24 bin metrekarelik bölgedeki 2850 metrekarelik inşaat alanına sahip tescilli binalar dışındaki tüm yapılar yıkılacak. Tescilli yapılar aslına uygun restore edilecek ve gençlik merkezi olacak. Dökümhane binası kafeterya, depo binaları da sergi salonu ve sanat atölyeleri şeklinde düzenlenecek. Çalışmalar 9 ayda tamamlanacak.
Fransızlardan kalma bu tarihi yapı, restorasyon sonrasında 24 saat yaşayan bir merkez haline getirilecek.
Eski yapıları restore ederek gelecek kuşaklara taşımayı hedeflediklerini kaydeden Başkan Aziz Kocaoğlu, ''Bu proje, kentin kültür ve sanat hayatını canlandırma yolunda çok önemli bir adım olacak'' dedi.

145 yıllık fabrika
Fransız ''Laidloux and Sons'' şirketi tarafından inşaatına 1862’de başlanan Havagazı Fabrikası, 1902’den bu yana şehrin havagazı ile aydınlatma sisteminin odak noktasını oluşturmuştu. Kentte elektrikle aydınlanma devreye girene kadar kullanılan Alsancak’taki fabrika, İzmir’in her dönem çağdaş olduğunun da bir göstergesi olarak anılıyor. Fabrikanın, çok maksatlı kullanımlara uygun yeni düzenleme sonrasında kentin en önemli cazibe merkezlerinden biri olması bekleniyor.