Alsancak’a özel araç girişi sınırlandırılacak

Başkan Aziz Kocaoğlu, İzmir trafiği için ilginç bir öneri ortaya attı: Alsancak’taki sıkıntının çözümü, vatandaşların alışverişe, işe özel araçlarıyla gelmemesinden geçiyor

İZMİR DHA – 05.04.2007{nomultithumb}

Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, kentte trafik sıkışıklığının ve otopark sorununun en çok yaşandığı bölge olan Alsancak’ta çözümün özel araç girişini azaltmak olduğunu söyledi.
Türk Polis Teşkilatının 162. yıldönümü kapsamında İzmir Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nu makamında ziyaret etti. Emniyet Müdürü Çapkın, kent yönetimindeki kurum ve kuruluşların koordineli çalışması durumunda daha iyi hizmet verildiğini söyledi. Çapkın, Büyükşehir Belediyesi’nden çalışmalarında sürekli destek aldıklarını belirterek, Başkan Kocaoğlu’na teşekkür etti.
Kocaoğlu da polis teşkilatının başarılı çalışmalarından dolayı İzmir halkı adına Çapkın’a şükranlarını sundu.

Köklü çözüm, toplu ulaşım
''Kentteki trafik sıkışıklığı ve özellikle Alsancak’ta yaşanan otopark sıkıntısı ile korsan otoparkçılar sorunun nasıl çözüm bulmayı düşünüyorsunuz? şeklinde yöneltilen bir soruyu yanıtlayan Kocaoğlu şunları söyledi:
''Tüm büyük kentlerde trafik sorunu olduğu gibi İzmir’de de var. Özellikle merkezde, Alsancak’taki sıkıntının çözümü vatandaşların alışverişe, işe özel araçlarıyla gelmemesinden geçiyor. Alsancak’ta binaları yıkıp, otopark yapma şansımız yok. Atatürk Spor Salonu yanında yeraltı otoparkı yaptık. Kültürpark’taki yeraltı otoparkı inşaatını yargı durdurdu. Köklü çözüm, toplu ulaşımda dünya standartını yakalamaktan geçiyor.''
Başkan Kocaoğlu, özel aracın hız, konfor, rahatlığı ve kaza riskini de önleyecek şekilde metro projeleriyle İzmirlileri alışverişe, işe taşıyacak düzenlemeler yapacaklarını söyledi.

Otoparklara yeni düzenleme
Kültürpark’taki otoparkın ve metroların tamamlanmasının ardından Alsancak’taki otoparklarda yeni düzenlemeler yapıp, özel araç girişine caydırıcı önlemler alacaklarını söyleyen Kocaoğlu şöyle dedi: ''Metro tamamlandıktan sonra ‘Araçla gelmeyin’ demek için gerekli düzenlemeler de yapılmış olacak. Toplu ulaşım İzmir’de gecikmiş bir yatırım. Biz göreve geldikten sonra hassasiyet gösterip, değerlendirdik. Projeler üretip, çalışmalara başladık.'' Kocaoğlu, korsan otoparkçıların kenti sarmaması ve yüksek ücretle vatandaşları mağdur etmemeleri için İZELMAN’ın yollarda otopark hizmeti verdiğini söyledi.
Emniyet Müdürü Çapkın ise, korsan otoparkçılarla mücadele ettiklerini, İzmirlilerin bu gibi durumlarda 155’i aramaları halinde 5 dakika içinde ekiplerin müdehale ettiklerini açıkladı.