ALSANCAK-MENDERES HIZLI TRENLE 26 DAKİKA

İzmir’in 30 yıllık ulaşım sorununa çözüm getiren, Cumhuriyet tarihinin kent içi en uzun raylı toplu ulaşım projesi hayata geçirildi. 80 kilometrelik Aliağa-Menderes Hattı’nın ‘güney aksı’nda yolculu seferler başladı.

UTKU BOLULU İzmir DHA

İzmirliler kent içi toplu ulaşımda yeni bir döneme ‘Merhaba’ dedi. Konforlu ve hızlı ulaşımı hedefleyen Büyükşehir Belediyesi-TCDD işbirliğiyle 1.3 milyar TL’ye yapımı tamamlanan Aliağa-Menderes Banliyö Sistemi’nin güney aksında seferler başladı. Törene; Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, CHP Genel Sekreteri Önder Sav, İzmir milletvekilleri, Vali Cahit Kıraç, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, 3. Bölge Müdürü Sabahattin Eriş de katıldı. Projenin, Türkiye’de bir ilk olduğunu vurgulayan Bakan Yıldırım, “Aliağa-Menderes Banliyö Sistemi İzmirlilere hayırlı olsun” dedi. Sistemin, şehrin havaalanıyla bağlantısını da sağladığını vurgulayan Yıldırım, şöyle devam etti: “İzmir trafiği önemli ölçüde rahatlayacak. Aynı zamanda mevcut metro altyapısıyla da entegre olacak. İzmirliler, daha rahat ve konforlu seyahat edecek.”
CHP Genel Sekreteri Önder Sav da yerel yönetimle hükümet arasındaki işbirliğinin önemine dikkat çekti, şunları kaydetti: “İktidarlar ve yerel yönetimler değişik partilerden olabilir; ama önemli olan, hizmetin halka ulaşmasıdır. Burada bunun çok güzel bir örneğini görüyoruz.” 

Kuzey aksı 29 Ekim’de
Başkan Aziz Kocaoğlu, sistemin kuzey aksının da 29 Ekim’de açılacağını söyledi. Hattın bulunduğu yerleşim bölgelerine yaya geçidi yapılması yönündeki taleplerin en kısa sürede yanıtlanacağını belirten Kocaoğlu,  yaya altgeçitlerinin güvenlik açısından sıkıntı doğurduğunu kaydetti. Başkan, “Proje kapsamında üç üstgeçit yaptık, 14’ünün de ihalesine çıktık” dedi.
Sistemin tamamlanmasının ardından günde 550 bin yolcu taşınması hedefleniyor. Hattı Büyükşehir’le TCDD’nin yüzde 50’şer ortaklığıyla kurulan İZBAN işletecek.

İşte güzergahlar
Hatta 31 istasyon buluyor. Kuzey aksında; Aliağa-Biçerova-Hatundere-Menemen-Egekent 3-Ulukent-Egekent-Sanayi-Çiğli- Mavişehir-Şemikler-Nergis-Karşıyaka- Naldöken-Turan-Bayrakl-Salhane-Halkapınar istasyonları takip edilerek Alsancak Garı’na ulaşılıyor. Hattın güney aksının başlangıç noktası ise aktarma merkezi Halkapınar istasyonu… Buradan trene binecek  yolcular; Kemer-Şirinyer-Koşu-İnkılâp- Semt Garajı- ESBAŞ-Gaziemir-Sarnıç-Havalimanı-Mendres- Cumaovası istasyonlarına gidebilecek.

15 aktarma istasyonu
Banliyö sisteminin diğer ulaşım sistemleriyle entegrasyonunu sağlamak için güzergah boyunca Aliağa, Biçerova, Hatundere, Menemen, Ulukent, Egekent, Çiğli, Mavişehir, Salhane, Halkapınar, Kemer, Şirinyer, Semt Garajı, ESBAŞ, Sarnıç istasyonlarında  toplam 15 aktarma planlandı. İstasyonlarda 97 asansör, 88 yürüyen merdiven tesis edildi.

Modern vagonlar
Üçer vagonlu 33 elektrikli banliyö tren setinden oluşacak 99 vagonun tamamı klimalı olarak hizmet verecek. En ileri teknolojik ekipmanlarla donatılmış tren setleri, iç dizaynı da konforlu ve rahat seyahat imkanı sağlayacak şekilde tasarlandı. Araçlar saatte 140 kilometre sürat yapabiliyor. Trenlerdeki en küçük hasarlar bile bilgisayar ve kameralar sayesinde anında tespit edilerek kumanda merkezine bildiriliyor ve ‘azami’ güvenlik sağlanıyor.

İlk sefer, ilk eylem
İlk yolculuk İnkılap İstasyonu’nda semt sakinlerinin eylemiyle karşılaştı. Önce Nazilli-İzmir trenini durduran vatandaşlar, daha sonra da ilk seferini yapan banliyö treninin önünü kesti. Eylemi kapalı devre kameralardan daha önceden gören Başkan Aziz Kocaoğlu ve TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, vagon kapısından eylemcilerle konuştu. Önce “Yuh” diye bağıran vatandaşlar, daha sonra Kocaoğlu’nun asansörlü, yürüyen merdivenli üstgeçit sözü üzerine alkış yağdırdı.

Kaynak: Milliyet Ege – 31.08.2010 {nomultithumb}