Alsancak Limanı’nda ihale perşembe günü

ÖZELLEŞTİRME İDARESİ BUGÜN VE YARIN ÖN GÖRÜŞME YAPACAK

Ankara'daki açık artırmaya 4 grup katılıyor. Egeli işadamlarının kurduğu her iki grup da en yüksek fiyatı vermeyi hedefliyor

MURAT ŞAHİN Yeni Asır – 01.05.2007{nomultithumb}

İzmir Alsancak Limanı özelleştirmesinde düğüm bu hafta içinde çözülecek. İhale için 30 Mart'ta verilen tekliflerin ardından, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı teklif veren gruplarla bugün ve yarın öngörüşme yapacak. Perşembe günü de liman için açık artırma gerçekleştirilecek. Özelleştirme İdaresi'nin Ankara'daki merkezinde yapılacak olan açık artırmaya
İzmir ve Egeli 140 işadamının Arkas Holding öncülüğünde kurduğu Alsancak Liman Hizmetleri A.Ş,
Babcock and Brown ve PSA-Akfen Ortak Girişim Grubu, Çelebi Holding A.Ş ve Global-Hutchison ve EİB LİMAŞ (Ege İhracatçı Birlikleri Liman Hizmetleri ve Taşımacılık A.Ş) Ortak Girişim Grubu katılacak. Alsancak Liman Hizmetleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Şinasi Ertan ile EİB Limaş Yönetim Kurulu Başkanı Servet Eröcal, hazırlıklarını tamamladıklarını açık artırmayı beklediklerini ifade ettiler.

Hazırlıklar tamam
Alsancak Liman Hizmetleri A.Ş. bugün, EİB LİMAŞ ile ihaleye katılan Global-Hutchison Ortak Girişim Grubu ise 2 Mayıs'ta ÖİB ile ön görüşme yapacak.
ÖİB'nin ön görüşmede ihaleye katılan gruplara fiyatlarını yükseltmeleri için teklif götüreceği belirtilirken, açık artırmaya en yüksek taban fiyatı ile başlanması öngörülüyor. Buna göre grupları daha önce verdikleri tekliflerdeki fiyatlarını artırma ya da aynı şekilde ihaleye katılma kararı verecekler.
Liman ihalesi öncesinde hazırlıklarını bitirdiklerini, bugün Ankara'da ÖİB ile ön görüşme yapacaklarını belirten Alsancak Liman Hizmetleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Şinasi Ertan, 3 Mayıs'taki açık artırmada iddialı olduklarını kaydetti. Alsancak Limanı'nın İzmir'in geleceği için çok önemli olduğunu vurgulayan Ertan, "Biz bu bilinçle liman ihalesine katılıyoruz. Bugün ön görüşme yapacağız. Ön görüşmede ÖİB, fiyatımızı daha da artırıp artırmayacağımızı soracak. Biz de değerlendirme yaparak karar vereceğiz. 3 Mayıs Perşembe günü ise açık artırmaya katılacağız. Açık artırmada iddialıyız. Liman işletmesini almak için yarışacağız. İhaleyi kazanmayı çok istiyoruz ancak bu bir yarış. Eğer yarıştan biz galip çıkamasak da yeni bir liman yatırımı için girişim başlatacağız" dedi.

Türkiye'de eşi yok
İhaleye dünya devi Global-Hutchison ile giren Ege İhracatçı Birlikleri Liman İşletmeleri'nin Yönetim Kurulu Başkanı Servet Eröcal ise ihalenin tamamlanması ile tartışmaların sona ereceğini kaydetti. Özelleştirme sonrası yapılacak yatırımlarla limanda ihracatçıların yaşadığı sıkıntıların çözüleceğini de anlatan Eröcal, "Bu hafta piyasalar çok hareketli ama, ihalede bürokratik bir prosedür. Bu hareketten ihalenin etkileneceğini pek sanmıyorum. Bu 49 yıllık bir ihale. İzmir Limanı'nın Türkiye'de eşi yok. En iyi şekilde özelleştirileceğinden hiç şüphem yok" diye konuştu.

Yatırımlar 5 yılda bitecek
İhaleyi kazanan grubun, şartname gereği öncelikle Alsancak Limanı'nın kapasitesinin artırılması ve liman derinliğinin 9 metreden 14 metreye çıkarılması yatırımlarını 5 yıl içinde tamamlaması gerekiyor. Liman yatırımlarının tamamlanması halinde limana 10 bin tonluk büyük konteyner gemilerinin yanaşması mümkün olacak, limanın kapasitesi yetmediği için Avrupalı armatörlerin yaptığı sıkışıklık zammı nedeniyle mağdur olan ihracatçılar da rahatlayacak. Alsancak Limanı, özellikle körfezin tarama yatırımının ihaleyi kazanan firma taralından yapılmasıyla Yunanistan'ın Pire Limanına kaptırdığı büyük konteyner gemilerinin taşıdığı yükü de geri alma imkanına kavuşacak.