Alsancak Limanı rahatlıyor

07-Temmuz-2008 Pazartesi

HİZMETLERİN İYİLEŞTİRİLMESİ İÇİN GEREKLİ ÇALIŞMALAR YAPILMAYA BAŞLADI

Sektör yetkilileri, "Limanın sahibinin bir an önce belirlenmesi ve gerekli yatırımların yapılması şart" dediler

NİHAT DELİBAŞI(HABER MERKEZİ) {nomultithumb}

İzmir Alsancak Limanı'ndan yaşanan sıkışıklık karşısında önce D kapısı giriş ve çıkışlara açılırken, 10 bin metrekarelik stoklama sahasının asfaltlanmasına da önümüzdeki günlerde başlanacağı bildirildi. Öte yandan Nisan ayında yaşanan sıkışıklık karşısında Vali Cahit Kıraç'ın devreye girmesinin ardından TCDD Genel Müdürlüğü'nün İskenderun Limanı'ndan 15 operatörü İzmir Limanı'nda geçici görevlendirdiği belirtildi.  

TAKİPÇİSİYİZ
Deniz Ticaret Odası İzmir Şube Başkanı Geza Dologh, "Alınan önlemlerin sonuç vermesinden ve ihracatın hper geçen gün artmasından büyük sevinç duyuyoruz" diye konuştu. Dologh, Cahit Kıraç Başkanlığı'nda yapılan toplantının ardından TCDD Genel Müdür Yardımcısı ve diğer yetkililerin konuya ilgi gösterdiğini, klimalı bir konteyner tahsis ederek D Kapısının giriş ve çıkışlara açılmasını sağladıklarını, İskenderun Limanı'ndan personel takviyesini de olumlu bulduklarını kaydetti. Dologh, "Liman hizmetlerinin
iyileştirilmesi konusunda alınan önlemleri destekliyoruz ve aynı zamanda takip ediyoruz. Eylül ayında tarım ürünler ihracatı başlayacak. O nedenle yükleme ve boşaltma alanlarını genişletmek adına asfaltlanması planlanan 10 bin metrekarelik alanda altyapı çalışmaları başladı. Bunun da bir an önce sonuçlanmasını bekliyoruz" dedi.

FİZİKİ ŞARTLAR
Ege İhracatçı Birlikleri Başkanı Mustafa Türkmenoğlu da yaptığı açıklamada Alsancak Limanı'nda fiziki şartların zorlanarak gerçekleştirilen iyileştirmelerin sonuç vermesi için yatırımın şart olduğunu söyledi. Türkmenoğlu, Türkiye'nin ihracata dayalı bir büyüme modeli seçtiğini ve 2023'te belirlenen 500 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşmak için Türkiye ihracatının her yıl yüzde 28 oranında artması gerektiğini kaydetti.
Türkmenoğlu, "Alsancak Limanı'nda yapılan şu andaki şartların zorlamasıyla ilgili. İthalat ve ihracat her yıl yüzde 25- 28 oranında artıyor. Limanın mevcut haliyle bu hacmi kaldırması mümkün değil. Dolayısıyla liman sahipliğinin netleşerek gerekli yatırımların yerine getirilmesi şart" diye konuştu.

2008 hedefi 150 bin araç
İzmir Alsancak Limanı için bir sevindirici gelişme de otomotiv ihracatında yaşandı. 2007 yılında toplam 73 bin 346 aracın ihraç edildiği İzmirlimanı'nda bu yılın ilk 5 ayı sonunda ihraç edilen araç sayısı 51 bin 130 oldu. Böylece yılın ilk 5 ayında 206 bin 135 otomobil ihraç eden sektör ihracatının 4'te 1'ini İzmir Alsancak Limanı'ndan gerçekleştirdi. Liman yetkilileri yıl sonu otomotiv ihracatının 150 bine ulaşmasını hedeflediklerini kaydetti