Alsancak Liman ihalesi bugün gerçekleştiriliyor

ANKARA ÖZELLEŞTİRME İDARESİ'NDEKİ AÇIK ARTIRMA SAAT 15.00'TE

49 yıllığına işletilecek tesise dört grup teklif verdi. Yapılan yorumlarda fiyatın 1.5 milyar dolara kadar ulaşmasının sürpriz sayılmayacağı belirtildi

MURAT ŞAHİN (HABER MERKEZİ)

İzmir Alsancak Limanı özelleştirmesinde nihayet sona gelindi. Bugün Ankara'da Özelleştirme İdaresi Başkanlığı binasında saat 15.00'te gerçekleşecek açık artırma ile Alsancak Limanı'nı 49 yıllığına işletecek grup belli olacak. Alsancak Limanı'na teklif veren 4 grubun temsilcileri ile önceki gün ve dün ön görüşme yapılarak, teklif ettikleri fiyatları daha da yükseltmeleri istendi. Bugünkü açık artırmada da 755 milyon dolara satışı yapılan Mersin Limanı'ndan sonra, Alsancak Limanı'nın 1 milyar doların üzerine çıkacağı belirtiliyor.

140 ortaklı
Açık artırmaya, işadamı Şinasi Ertan öncülüğünde kurulan, İzmir ve Egeli 140 işadamının ortak olduğu Alsancak Liman Hizmetleri A.Ş, Babcock and Brown ve PSA-Akfen Ortak Girişim Grubu, Çelebi Holding A.Ş ile Global-Hutchison ve EİB LİMAŞ (Ege İhracatçı Birlikleri Liman Hizmetleri ve Taşımacılık A.Ş) Ortak Girişim Grubu'nun katılması bekleniyor.

Ön görüşme
Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB), dün ve önceki gün yapılan ön görüşmelerde, gruplardan fiyatlarını revize etmesini istedi. Grup temsilcileri dünden itibaren Ankara'ya gitmeye başladı. Açık artırmanın televizyonlardan da naklen verileceği belirtildi. Bu revize işleminden sonra belirli bir seviyeye ulaşan ilk fiyat üzerinden açık artırmaya başlayacak olan ÖİB, gruplardan belirli dilimlerle fiyatı artırmasını isteyecek.

Açıklamadılar
Heyecanlı geçmesi beklenen açık artırmada, fiyatın önemli oranda yükselmesi bekleniyor. İhaleye katılan grupların temsilcileri fiyat açıklaması yapmaktan çekinirken, yapılan yorumlarda rakamın 1 milyar doların üzerine çıkacağı, 1.5 milyar dolara ulaşmasının sürpriz sayılmayacağı belirtildi.

Kimler var
1) Alsancak Liman Hizmetleri A.Ş.
2) Babcock and Brown ve PSA-Akfen Ortak Girişim Grubu.
3) Çelebi Holding A.Ş.
4) Hutchison-Global Yatırım ve EIB LIMAŞ (Ege İhracatçı Birlikleri Liman Hizmetleri ve Taşımacılık A.Ş) Ortak Girişim Grubu.

4 kez ertelenmişti
ÖİB, Alsancak Limanı özelleştirme ihalesini ilk olarak 7 Nisan 2006'da yapacağını açıklamıştı. Daha sonra ÖİB liman ihalesini 7 Haziran 2006'ya, ardından da 21 Eylül 2006'ya erteledi. 3. kez yapılan erteleme ile 30 Kasım 2006'da yapılacağı açıklanan ihale, son olarak 30 Mart 2007'ye ertelenmişti. İskenderun ve Mersin limanlarıyla ilgili yapılan özelleştirme ihaleleriyle ilgili açılan iptal davalarının sürmesi nedeniyle 4 kez ertelenen ihalede, 30 Mart'ta ilk teklifler alındı.

NE DEDİLER?
Alsancak Liman Hizmetleri Yönetim Kurulu Başkan Vekili Önder Türkkanı
Hesabımızı yaptık
"Biz bugün açık artırmaya katılıyoruz. Önceki gün ÖİB'de öngörüşme yaptık. Fiyatı revize etmemizi istediler. Gerekenleri yaptık. Liman konusunda fizibilite gerçekleştirdik. Fiyatı da bu fizibilite doğrultusunda vereceğiz. Hesap ettiğimiz rakamın üstüne çıkarsa, alana 'hayırlı olsun' diyeceğiz. İddialıyız. Limanın özelleştirmesi İzmir'in de önünü açacak."

EİB Limaş Yönetim Kurulu Başkanı Servet Eröcal
Sonunda İzmir kazanacak
"İhaleye dünya devi Global-Hutchison ile giriyoruz. 40 bin Türk ihracatçısını ihalede temsil edeceğiz. İhalede TİM Başkanı Oğuz Satıcı, EİB Limaş Yönetim Kurulu Üyesi Eli Alharal, Global Firması yetkilileri ve Hutchison yetkililerinden oluşan yaklaşık 10 kişi yer alacak. Biz ihaleyi almayı şiddetle arzuluyoruz. Bu konudaki partnerimiz dünyanın en büyük liman işletmecisi Hutchison."

EİB Limaş Yönetim Kurulu Üyesi Eli Alharal
Kapasite artırılacak
"Hangi grup alırsa alsın İzmir'in önü açılacak. Gönlümüz buraya yatırım yapacak bir grubun almasından yana. Özelleştirme sonrasında yıllardır yapılmayan yatırımlar yapılacak. Limanın kapasitesi artırılacağı için ihracat ve ithalat işlemleri için firmalar beklemeyecek. İzmir dış ticaret merkezi haline gelecek. Hizmet ucuzlayacak. Hem İzmir kazanacak, hem de ihracatçı kazanacak."

Yeni Asır 03.05.2007{nomultithumb}