Alsancak Garı, EXPO 2015’e kurban ediliyor

Alsancak Garı, EXPO 2015’e kurban ediliyor

EXPO Fuarı’nda İzmir’e gelecek heyetin çalışmaları için tarihi Alsancak Garı’nda inşaat çalışmaları başlatıldı

Tarihi Türkiye’deki demiryolları kadar eski olan Alsancak Garı, EXPO 2015 Fuarı’nda İzmir’e gelecek heyetin çalışmalarına kurban ediliyor. Heyetin çalışmalarını yürütülebilmesi için doğal SİT alanı olan garda inşaat çalışmaları başlatıldı. Garın içine kolonlar atılarak özel bölmeler oluşturulurken, boya, badana ve zeminde kazı çalışmaları da başlatıldı. Doğal SİT alanı olan garda yürütülecek her türlü çalışma için Anıtlar Yüksek Kurulu’ndan izin alınması gerekirken, çalışmaları, yetkili kurumlardan ne TCDD, ne de İzmir Büyükşehir Belediyesi üstleniyor. Garın doğal yapısına zarar veren çalışmalar sadece 3 gün kentte kalacak Uluslararası Sergiler Merkezi (BİE) Heyeti ile kente gelmesi beklenen Cumhurbaşkanı Abdulllah Gül için yürütülüyor.

Kimse ilgilenmiyor

Konuyla ilgili olarak görüştüğümüz TCDD Alsancak Garı yetkilileri, çalışmaların Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütüldüğünü belirtti. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, daha önce EXPO çalışmalarını birebir yürüttüğünü açıklarken, belediye yetkilileri, gardaki düzenlemelerin tüzel bir kişilik tarafından yürütüldüğünü iddia etti. Yetkililer, konuyla ilgili bilgilerinin olmadığını ileri sürdü. İzmir Büyükşehir Belediyesi, daha önce de EXPO’nun yer belirlemesi konusunda doğal SİT alanı olan İnciraltı’nı seçmiş ve buradaki tarım arazilerini imara açmıştı.

Suç duyurusunda bulunacak

Avukat Arif Ali Cangı, koruma altına alınmış taşınmazların restore edilmesi için Anıtlar Kurulu’ndan izin alınması gerektiğini belirterek, “Takipçisi olacağız. İzinsiz çalışma tespit edilirse suç duyurusunda bulunacağız” dedi. EGEÇEP Dönem Sözcüsü Erhan İçöz EXPO Heyeti’ni İzmir’e geldikten sonra protesto edeceklerini söyledi. (İzmir/DİHA) 

1858’de hizmete açıldı
Alsancak Garı, Türkiye tarihi kadar eski bir geçmişe sahip. Robert Wilkin adlı İzmirli İngiliz tüccar ile dört ortağı, 1855’te İzmir-Aydın demiryolu için imtiyaz talebi ile Osmanlı yönetimine başvurmuş ve 1856’da imzalanan sözleşme ile bu imtiyazı almışlardı. 1857’de şirket el değiştirmiş ve İzmir’den Aydın’a Osmanlı Demiryolu adını almıştı. 1857’de Vali Mustafa Paşa döneminde temeli atılan demiryolunun başlangıcında yer alan Alsancak (o günkü adıyla Punta) Garı, 1858’de hizmete açıldı. Geçtiğimiz yıllarda özelleştirilmesi gündeme gelen Alsancak Garı, metro çalışmaları nedeniyle iki yıldır tren seferlerine kapalı. 

TCDD parça parça satılıyor
Emine Uyar
AKP Hükümeti, kamuya ait taşınmazları hızla satmaya devam ediyor. Demiryollarında altyapıya gerekli yatırım yapılmadan sefere konulan hızlı trenlerin meydana getirdiği kazalar gündemde iken, hükümet, bir taraftan da demiryollarına ait birimleri atıl olup olmadığına bakmaksızın satıyor.
Son olarak TCDD 3. Bölge Müdürlüğü’ne bağlı Kahramanlar Mekanik Sinyal Şefliği’nin bulunduğu alan bir tekstil firmasına satıldı.
Basmane Garı’nın yakınında bulunan Mekanik Sinyal Şefliği’nde çalışan işçi ve memurlar, işyerlerinin satıldığını önceki gün sabah işyerine gelen firma yetkililerinden öğrendiler.
Tren yolları ile karayollarının kesiştiği açılır-kapanır geçitlerin bakım ve onarımını yapan ve seyrüsefer emniyeti açısından önemli bir bölüm olan Mekanik Sinyal Şefliği’nin bina ve araç-gereçlerinin bulunduğu 611 metrekare alan, 630 bin YTL’ye Arı Tekstil Firması’na satıldı.
Demiryollarında örgütlü BTS tarafından konu ile ilgili olarak yapılan araştırmada, TCDD 3. Bölge Müdürlüğü tarafından söz konusu yerle ilgili olarak 22 Ekim 2007 tarihinde ihalenin yapıldığı ve 31.12.2007 tarihinde tapu devrinin gerçekleştirildiği ortaya çıktı. Şefliğin bağlı bulunduğu müdürlükten bilgi isteyen sendikacılara, müdürlük yetkilileri tarafından kendilerinin de konu ile ilgili bilgilerinin olmadığı söylendi.

‘Amaç talan ve tasfiye’

Konu ile ilgili olarak görüştüğümüz BTS İzmir Şube Başkanı Kemal Akkaş, taşınmaz malların atıl hale gelen kısmının satılması gibi bir yönetim kurulu kararının olduğunu belirterek, “Demiryollarına ait sabit tesisleri önce atıl hale getirip sonra da satıyorlar. Ancak buradaki durum diğerlerinden farklı. Çalışır haldeki bir birimin üzerinde bulunduğu alan satılıyor” dedi. TCDD’nin garları da sattığını hatırlatan Akkaş, “Balıkesir Garı için belediye ile bir protokol imzaladılar. Kayseri Garı satılmıştı. Orası ile ilgili olarak dava açtık ve satış iptal edildi ama bu sefer iptal gerekçelerine göre bir satış sözleşmesi yapıyorlar. Burada niyet, burayı talan etmek, tasfiye etmek” dedi. Halen 9 işçi ve 4 memurun çalıştığı işyeri ile ilgili olarak başmüdürlükten gelen heyetin satılan alanın sınırlarını tespit etmeye çalıştığını ifade eden Akkaş, burada çalışanların görev sahasının Bandırma’dan Denizli’ye kadar uzandığını belirtti. Birimin söz konusu alandan taşınması durumunda trenle bağlantısının kesileceğini söyleyen Akkaş, “Avukatımızla görüşüp yargı yoluna gideceğiz. Satışın iptalini isteyeceğiz” dedi.
Konu ile ilgili olarak aradığımız TCDD 3. Bölge Müdürlüğü yetkilileri, söz konusu alanın ihale yolu ile ihtiyaç fazlası olduğu için müdürlük tarafından satıldığını söylemekle yetindiler. (İzmir/EVRENSEL)

Evrensel / 14.02.2008