‘Allinoi’de bilimsel çalışmalar başlasın’

Allianoi Girişim Grubu Dönem Sözcüsü İffet Diler, Allianoi Antik Kenti'nde bilimsel çalışmalara izin verilmesini ve kazıların başlamasını istedi.

İZMİR – Diler, düzenlenen basın toplantısında, Allianoi'de hiçbir ciddi bakımın yapılmadığını ve bölgenin adeta ''kaderine terk edildiğini'' savundu.
   
Diler, şunları dedi: ''Toprağın altındaki vazgeçilmez kültürel birikime sırt dönmekte sakınca görmeyen yöneticiler, Allianoi'nin gözlerden uzak tutulabilmesi için her türlü ziyareti yasaklamıştır. Allianoi konusunda duyarlı olduklarından kuşku duymadığımız Bergama'nın özverili insanları, Unesco Dünya Mirası listesine girebilmek adına çalışmalar yapmaktadırlar. Zeus sunağını yıllardır toprağına davet edenler elbette Allianoi'yi unutmayacak ve doğru kararı vereceklerdir. Allianoi'de bilimsel çalışmalara izin verilsin, kazılar başlasın.''
Allianoi ile ilgili hukuki süreçle ilgili bilgi veren Avukat Arif Ali Cangı, İzmir 2 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'nun aldığı, kalıntıların mille kaplanıp suya gömülmesi yönündeki kararına İzmir 4. İdare Mahkemesi tarafından yürütmeyi durdurma kararı verdiğini belirtti.
Cangı, ''Şimdi en geç 30 gün içinde yargı kararının uygulanmasını, Allianoi'yi suya gömecek her türlü hazırlığın durdurulmasını, ayrıca Allianoi'yi suya gömme ısrarından vazgeçilmesini bekliyoruz'' diye konuştu.
Kaynak: Ege'de Sonsöz  – 10.06.2010 {nomultithumb}