Alliaoni’ye ilginç proje önerisi

İzmir’in Bergama ilçesinde yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bulunan Alliaoni Ilıcasını kurtarmak için DSİ tarafından ilginç bir proje önerildi. Projede, üzeri örtülerek su altında bırakılacak kalıntıların, kameralarla izlenerek turizme hizmet vermesinin planlandığı belirtildi. Bin 800 yıllık tarihe sahip, en sağlam Roma Ilıcası olarak gösterilen Allianoi’nin yok olmaması için DSİ tarafından üretilen proje üzerinde tartışmalar ise devam ediyor.

İzmir 2 Nolu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulunun kabul ettiği ve Kültür Bakanlığı bünyesindeki bilim kurulunun onayını bekleyen projeye göre antik kaplıca, yapımı tamamlanan Yortanlı Barajı sularının altında kalacak. Alüvyonların altında kalmaması için kalıntılar 1 metrelik setle çevrilerek taşınabilir durumdaki parçalar baraj alanı dışında yapılacak sergi salonuna taşınacak.
Kazılar sualtında sürecek
DSİ 2. Bölge Müdürü Ayhan Sarıyıldız, antik ılıcanın su altında kalacak bölümlerine yerleştirilecek kameralarla turizme hizmet vermeye devam edeceğini, bölgedeki kazılara sualtı arkeologları tarafından sürdürüleceğini söyledi.
Allianoi’yi kurtarmak için ’’en iyi’’ projeyi yaptıklarını, başka bir çözüm yolunun bulunmadığını öne süren Sarıyıldız, hukuki bir engel olmadığı takdirde bilim kurulu’dan gelecek karara göre çalışmaların başlayacağını ifade etti. Önerilen projenin 70 milyon YTL’ye mal olacağını öne süren Sarıyıldız, ’’Yortanlı Barajı 53 milyon YTL’ye mal olacak. Bu projeyi yapacağımıza barajı iptal ederiz daha iyi’’ dedi.
Öneri çözüm değil
     
Alliaoni Kazısı Bilimsel Heyeti Başkanı Ahmet Yaraş, DSİ’nin önerdiği projeye tepki gösterdi. Projeyle antik kentin sular altında kalacağına dikkati çeken Yaraş, ’’Antik kentin etrafına 1 metrelik duvar yaparak kenti suyun altında bırakacak bir proje önerdiler. Onlara göre çözüm, kalıntıların üstünün mille kapatılması. Bu amaçları hiç değişmedi. Ne yazık ki politikacıları ve kamuoyunu ’antik kenti kurtaracağız’ söylemiyle yanıltıyorlar. Önerdikleri proje kesinlikle korumaya yönelik bir proje değildir’’ dedi.

Gazete Yenigün – 12.04.2007{nomultithumb}