Alliaoni için son teklif sualtı kamera sistemi

Bergama'da yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bulunan Alliaoni Ilıcasını kurtarmak için DSİ tarafından önerilen projede, üzeri örtülerek su altında bırakılacak kalıntılar, kameralarla izlenerek turizme hizmet vermesi planlanıyor. Ilıcanın sualtında kalan bölümlerinde sualtı arkeologları çalışacak ve bu çalışmalar turistler tarafından kamerayla izlenebilecek.
Bin 800 yıllık tarihe sahip, en sağlam Roma Ilıcası olarak gösterilen Allianoi'nin yok olmaması için DSİ tarafından üretilen proje üzerinde tartışmalar devam ediyor.
İzmir 2 Nolu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulunun kabul ettiği ve Kültür Bakanlığı bünyesindeki bilim kurulunun onayını bekleyen projeye göre antik kaplıca, yapımı tamamlanan Yortanlı Barajı sularının altında kalacak. Alüvyonların altında kalmaması için kalıntılar 1 metrelik setle çevrilerek taşınabilir durumdaki parçalar baraj alanı dışında yapılacak sergi salonuna taşınacak.
DSİ 2. Bölge Müdürü Ayhan Sarıyıldız, antik ılıcanın su altında kalacak bölümlerine yerleştirilecek kameralarla turizme hizmet vermeye devam edeceğini, bölgedeki kazılara sualtı arkeologları tarafından devam edileceğini söyledi.
Allianoi'yi kurtarmak için "en iyi" projeyi yaptıklarını, başka bir çözüm yolunun bulunmadığını öne süren Sarıyıldız, hukuki bir engel olmadığı takdirde bilim kurulu'dan gelecek karara göre çalışmaların başlayacağını ifade etti.
Sarıyıldız, Allianoi'yı su tutma alanı dışında bırakmayı hedefleyen projeler de önerildiği, ancak bu projelerin bilim adamları tarafından uygun karşılanmadığını ifade etti.

Bulgaristan örneği

Alliaoni Kazısı Bilimsel Heyeti Başkanı Ahmet Yaraş, DSİ'nin önerdiği projeye tepki gösterdi.
Projeyle antik kentin sular altında kalacağına dikkati çeken Yaraş, "Antik kentin etrafına 1 metrelik duvar yaparak kenti suyun altında bırakacak bir proje önerdiler. Onlara göre çözüm, kalıntıların üstünün mille kapatılması. Bu amaçları hiç değişmedi. Su altında bırakmak çözüm değil aldatmaca. Ne yazık ki politikacıları ve kamuoyunu 'antik kenti kurtaracağız' söylemiyle yanıltıyorlar. Önerdikleri proje kesinlikle korumaya yönelik bir proje değildir" dedi. Hazırlanan fizibilite raporuna göre barajın su tutma havzası içinde yer alan antik kentin iki yanına 30 metrelik sedde örüleceğini, su akışını sağlamak için tünel kazılacağını belirten Yaraş, bu projeyle antik kentin su üstünde kalarak turizme hizmet vermeye devam edeceğini ifade etti.
Yaraş, projenin geçen yıl UNESCO büyük ödülünü kazanan Bulgaristan'daki Antik Odrissia kentini kurtarmak için yapılan projenin benzeri olduğunu da kaydetti.

12.04.2007 HaberEkspres{nomultithumb}