Allianoi’yi kurtarmak için Erdoğan’a mektup.

Allianoi Kazısı Bilimsel Heyeti Başkanı Ahmet Yaraş, dünyanın en eski termal sağlık merkezlerinden Allianoi'nin, Yortanlı Barajı suları altında kalmasının engellenmesi için sivil toplum örgütlerinin ortak imzasıyla Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a mektup göndereceklerini bildirdi.

Allianoi Kazısı Bilimsel Heyeti Başkanı Ahmet Yaraş, yaptığı açıklamada, Başbakan Erdoğan'dan bölge için alternatif projelerin değerlendirilmesini isteyeceklerini ifade etti. Sivil toplum örgütleri imzasıyla yazılan mektupta, Başbakan Erdoğan'dan kazı heyetinin görüşünün dikkate alınmasını talep edeceklerini belirten Yaraş, şöyle dedi:

“Dokuz yıldır buraya emek veren insanların görüşüne başvurulmadan Allianoi'nin ortasından duvar geçirecekler. Ben kazı heyeti başkanıyım. Tüm taşların ortaya çıkarılmasından sorumlu kişiyim. Duvarın nereden geçeceğini ben bile bilmiyorum. Bölgeye su tutulmadan bizim görüşümüzün alınması gerekiyor. Başbakana yazacağımız mektupta bu dilekleri ileteceğiz.”

KORUMA KURULU KARARINI ELEŞTİRDİ
Ahmet Yaraş, dünyanın en eski termal sağlık merkezlerinden Allianoi'nin Yortanlı Barajı suları altında bırakılmasına izin veren İzmir 2 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'nun kararını da eleştirdi. Bölgenin 2001 yılında arkeolojik SİT ilan edildiğini belirten Yaraş, şunları ifade etti:

“Devlet Su İşleri bu kararı kaldırmak için her türlü yola başvurdu. Koruma Kurulu kararında uzun zaman direndi. Kasım ayında gündemlerinde olmadığı halde kurul sit kararını kaldırdı. Ben kurulun bu kararını DSİ'nin baskısına ve yakında gerçekleştirilecek seçimin atmosferine bağlıyorum.”

Ülke değerlerinin, ancak kaybedildikten sonra kıymetinin anlaşıldığını ifade eden Yaraş, “Bugün gazeteci Hrant Dink'in arkasından ağlayanlar yarın Allianoi için aynı gözyaşını dökecekler” dedi.

Allianoi'yi kurtarmak için mücadele verdiğini, ancak bölgedeki yerel yöneticilerin kendisini “vatan hainliği” ile suçladığını öne süren Yaraş, şu bilgileri verdi:

“1998 yılından itibaren Allianoi'yi kurtarmak için çalışıyoruz. Bürokratik ve maddi açıdan çok sıkıntı çektik. Büyük emekle, özveriyle çalışarak Allianoi'yi ortaya çıkardık. 120 kişilik idealist bir ekiple çalıştık. 1998- 2006 yılları arasında 11 bin eseri Bergama Müzesi'ne teslim ettik. Baskı nedeniyle Bergama Müzesi Müdürlüğünden ayrılıp Trakya Üniversitesi'ne geçmek zorunda kaldım ama mücadelemi çok uzaklardan sürdürüyorum.”

Hürriyet – 23.01.2007