Allianoi’ye en son nokta

Turan GÜLTEKİN/ İZMİR (DHA) 

İzmir 2 No’lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, Bergama’daki antik kentin sular altında kalmasına karar verdi. İzmir Barosu yürütmeyi durdurma istemiyle dava açıyor.

İZMİR 2 No’lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu üyeleri, Bergama’da üzeri kumla örtülen antik Allianoi’de geçen 8 Aralık’ta inceleme yaptı. Kurul üyeleri, Yortanlı Barajı’nda su tutulmasına, kültür varllıkları açısından sakınca bulunmadığına karar verdi. Kararda antik buluntuların olduğu bölgenin mitolojideki “Allianoi” kenti olup olmadığının kesinleşmediğine vurgu amacıyla “Allianoi (?) Termal Yerleşmesi” şeklindeki ibareler dikkati çekti.
İzmir Barosu öğrendi
Karar, Allianoi ile ilgili mücadele ve dava sürecine müdahil olacağını geçen hafta açıklayan İzmir Barosu’nun bilgi edinmek üzere kurula yazdığı yazı sonucu günışığına çıktı. İzmir Barosu Başkanı Sema Pekdaş, yürütmeyi durdurma istemiyle dava açacaklarını belirtti, kararda Allianoi adının yanına soru işareti konmasını ise “Komedi” olarak nitelendirdi. Allianoi Girişim Grubu’nun eski dönem sözcüsü Avukat Arif Ali Cangı ise, açtıkları davaların sürdüğünü, yapılanın yargı kararlarını etkisiz hale getirmek anlamına geldiğini söyledi. Cangı, “Apar topar kumla örttüler şimdi bir de su tutarlarsa ‘mahkeme kararlarını tanımıyoruz’ demek istiyorlar” dedi.
Törenle açarlar
Hukuki sürecin tamamlanmadığını söyleyen Allianoi Girişim Grubu Dönem Sözcüsü İffet Diler ise, “Allianoi diye bir yer olmadığını söyleyen Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu artık görkemli bir açılış yapar. Bergama Ziraat Odası Başkanı da açılışta lokmasını döker” diye tepkisini dile getirdi. CHP’li Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç’i de göreve davet eden Diler, “İktidara aday olduğunu söyleyen bir siyasi partinin kültür ve tarım politikası yok mudur? Böyle bir partiye mensup belediye başkanının susmasına anlam veremiyorum. Allianoi’de bunu yapanlar Hasankeyf’te neler yapmaz” diye konuştu.
Turizm ve DSİ müdürleri
İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdülaziz Ediz, kurul kararının su tutulması anlamına geldiğini ifade eden Ediz, “Bundan sonrası DSİ’nin görev alanına giriyor. Şu an kesinleşen bir mahkeme kararı yok. Eğer iptale ilişkin bir karar çıkarsa hukuki zeminde değerlendirilir” dedi. Kararda Allianoi isminden sonra soru işareti kullanılması konusuna da değinen Ediz, “Buranın Allianoi olduğuna dair kesin bir bilimsel kanı ve literatürün kabul ettiği bir şey olmadığı için bir yıldır yazışmalarda bu uygulamayı yapıyoruz” diye konuştu.DSİ 2. Bölge Müdürü Mustafa Altundal ise Allianoi’nin korunmasıyla ilgili çalışmaların tamamlandığını belirterek, “Önümüzdeki kısa bir dönemde su tutmaya başlanacak” dedi.

 

Kaynak: Hürriyet Ege – 27.12.2010