Allianoi için vince zincirle bağlandılar

ERDAL ÇARBOĞA (BERGAMA)

İzmir'in Bergama ilçesindeki Allianoi Antik Kenti'nde doğaseverler dün sabah kentin üzerinin kumla kapatılması çalışmalarını protesto amacıyla kendilerini vince zincirleyerek ikinci eylemlerini gerçekleştirdi. Doğa Derneği Başkanı Güven Eken ile beraberindeki çevreciler erken saatlerde çalışma alanına girerek, kendilerini vince zincirledikten sonra "Allianoi'de hukuk dışı kültür katliamına hayır" yazılı pankart açtı.

Eken ve çevre örgütü üyesi yaklaşık 30 eylemci sabah yapımı tamamlanan Yortanlı Barajı'nın suları altında kalacak olan Allianoi Antik Kenti'ne geldi. Bölgeye geçen hafta kurulan vinçlerden birine çıkan 6 eylemci kendilerini sarmaşıklarla ve zincirlerle iş makinesine bağladı. Eken, Bergama Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunduklarını belirterek, savcılığın çalışmayı mühürlemesi gerektiğini söyledi. Daha sonra İlçe Jandarma Konutanlığı yetkilileri, demir makası ile zincirleri keserek eylemcileri vinçten uzaklaştırdı.

Doğa Derneği Başkanı Güven Eken ile aktivistlerden Su Perisi Nimphe kostümü giyen Seray Yalçın, Tayfun Mützenmacher Arığ, Elif Mützenmacher Arığ, Ebru Tamer ve Serhat Demirkol gözaltına alındı.

Kaynak: Yeni Asır – 21.09.2010 {nomultithumb}