Allianoi için umut doğdu

Allianoi için umut doğdu

Bergama'da yapımı tamamlanan Yortanlı Barajı'nın suları altında kalacak olmasına arkeologlar ve çevrecilerin tepki gösterdiği Allianoi Antik Kenti'nin kurtuluşu için umut ışığı doğdu. Allianoi'de bilirkişi tarafından inceleme yapılmasına karar verildi.

İZMİR 4'üncü İdare Mahkemesi, 8 sivil toplum örgütü ile İzmir Barosu üyesi avukatlardan Arif Ali Cangı'nın DSİ 2'inci Bölge Müdürlüğü'nün antik kenti korumak amacıyla önerdiği duvar projesini onaylayan İzmir 2 No'lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nun kararına karşı açtığı iptal davasında, bilirkişi incelemesi yapılmasına karar verdi.

Duruşmada mahkeme heyeti, DSİ'nin, Allianoi'nin su altında kalacak bölümünün suyla birlikte gelecek olan büyük kütlelerden korumak için önerdiği 1.5 metre yüksekliğindeki duvarın su sirkülasyonunu kesip kesmeyeceğinin ve Allianoi'nin zarar görmesini engelleyecek nitelikte olup olmadığının yerinde incelenmesini istedi. Heyet araştırma için uzmanlardan bilirkişi heyetinin oluşturulmasına ve inceleme yapılmasına karar verdi.

Oldu-bitti korkusu

Mahkemenin kararının sevindirici olduğunu belirten avukat Arif Ali Cangı, şunları söyledi:
"Bilirkişi talebimiz olmuştu, ancak kabul edileceğini hiç düşünmüyorduk. Bilirkişi incelemesi sırasında sadece duvarı değil, 'su altında bırakarak ve mille kaplayarak' koruma olur mu olmaz mı onu da sorup rapora girmesini sağlayacağız."

DSİ 2'inci Bölge Müdürlüğü'nün konuyu oldu bittiye getirmesinden korktuklarını vurgulayan Cangı, "DSİ'nin bilirkişi incelemesinden önce barajın kapaklarını kapatmasından korkuyoruz. Böyle bir oldu bittiye getirerek mahkemenin iptal kararı vermesinin önüne geçmeye çalışabilirler. Ancak böyle bir durumda da o işi yapan kamu görevlileri hakkında her türlü yasal işlemin yapılması için uğraşacağız" dedi.

Haber Ekspres / 22.04.2008