Allianoi hukuk arıyor

Yargı kararlarına karşın antik yerleşimin mille kapatılmak istendiği vurgulanıyor

Allianoi hukuk arıyor

Allianoi Girişim Grubu üyeleri, bugüne dek kazanılan ve devam eden davalara dikkat çekerek, “Allianoi’yi baraj suları altında bırakacak her türlü uygulama suç oluşturmaktadır” diye konuşuyor.

OZAN YAYMAN

Bergama’daki antik Allianoi yerleşiminin, Danıştay’ın verdiği karara karşın Yortanlı Barajı’nın suları altında bırakılmak istenmesine karşı korumacı çevreler harekete geçti. Daha önce ilgili birimlere suç duyurusunda bulunan sivil toplum örgütleri temsilcileri, bugün de bölgede yetkililerle görüşecek. Allianoi Girişim Grubu Dönem Sözcüsü İffet Diler, “Antik kentin korunması için bugüne dek açtığımız 12 davayı da kazandık. Bu tarihi zenginliği baraj suları altında bırakacak her türlü idari işlem kararını alanlar, işledikleri suçların cezasına katlanır” dedi.

 

MİL TEMİZLİĞİ…

 

Allianoi’nin mille kaplandıktan sonra yapımı tamamlanan Yortanlı Barajı’nın suları altında bırakılmasını öngören İzmir 2 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu kararı, korumacı kesimin başvurusu üzerine İzmir 4. İdare Mahkemesi tarafından geçen aylarda iptal edilmişti. Buna karşın barajın çok kısa bir süre içinde su tutmaya başlaması için son hazırlıklar yapılıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı çalışanlar, mil projesinin yaşama geçirilmesi için bölgeyi temizliyor.

Gelişmeler karşısında Allianoi Girişim Grubu üyeleri, mahkeme kararlarının uygulanması ve antik kentin korunması için ilgili birimlere başvuruda bulundular. Bergama Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusu yapan korumacı kesim, aayrıca Bergama Kaymakamlığı, İzmir Valiliği’yle Kültür ve Turizm Bakanlığı’na başvurarak, Allianoi’de yapılmak istenenlerin suç oluşturduğuna dikkat çektiler.

Allianoi Girişim Grubu Dönem Sözcüsü İffet Diler, “Antik kentin korunması için verilen mücadele kapsamında 12 dava açtık. Açtığımız her davada mahkemeler bizleri haklı buldu. Son olarak, mahkemelerin iptal ettiği, koruma kurulu kararlarını uygulamaya almak istediklerini duyuyoruz. Antik kentte işçilerin çalışmaya başladıklarını tespit ettik. Allianoi’yi, baraj suları altında bırakacak her türlü idari işlem kararını alanlar büyük suç altına girerler” diye konuştu.

Allianoi Girişim Grubu’ndan Avukat Hilal Küey de, koruma kurulunun son olarak 25 Eylül 2009 tarihinde, antik kentin mille kaplanarak, sular altında bırakılması yönünde karar verdiğini anımsatarak, şunları söyledi:

“Bu kararı da öncekilerde olduğu gibi yargıya taşıdık. İzmir 4. İdare Mahkemesi, söz konusu kararın yürütmesini durdurdu. Kültür ve Turizm Bakanlığı itiraz etti. Ancak itiraz da reddedildi ve yürütmeyi durdurma kararı kesinleşmiş oldu. Bakanlık bunun üzerine yeni bir ilke kararı daha aldı. Bu kararda da, antik kentin mille kaplanması ve suya gömülmesi öngörüldü. Buna ilişkin açtığımız dava ise sürüyor. Ortadaki tüm yargı kararlarına ve devam eden davalara karşın, Allianoi’yi baraj suları altında bırakacak her türlü uygulama suç oluşturmaktadır.”

 

KORUMA KARARLILIĞI

 

Küey, bakanlık yetkililerinin mahkeme kararlarını tanımamakta ısrar ettiklerini söyleyerek, “Onlar bu konuda ne kadar kararlıysa biz de, tarihi ve kültürel değerin korunması anlamında ısrarcıyız. Yapılan her türlü işlemi dava konusu yapacağız. Evrensel kültür mirası niteliğindeki Allianoi’yi, sular altında bırakmak isteyen tüm yetkilileri, yasalara karşı geldikleri için dava edeceğiz” dedi.

Bu arada yapılan suç duyularında, temizlik işçilerinin tarihi dokuya zarar verdiği de vurgulandı.

Kaynak: Cumhuriyet Ege – 24.08.2010 {nomultithumb}