Allianoi duyguları mektuba döküldü

Allianoi duyguları mektuba döküldü

Allianoi Kazı Başkanı Trakya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Yaraş, “Allianoi” için duygularını yazdığı mektuba döktü.

Yaraş, İzmir’in Bergama İlçesi’nde bulunan dünyanın en eski termal sağlık merkezlerinden Allianoi’un, kısa süre sonra su tutmaya başlaması beklenen Yortanlı Barajı alanında tahrip olmaması için ellerinden gelen tüm mücadeleyi verdiklerini bildirdi. Hukuksal ve sivil toplum örgütleriyle verilen mücadelelerden istenilen sonucun alınmaması üzerine durumun Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne götürüldüğünü anlatan Yaraş, şunları kaydetti:

“Allianoi için verdiğimiz tüm uğraşlarımız boşa gitmiş denilemez, bu umutsuzluk olur. Çünkü hiç bir arkadaşımız umutsuz değildi, şimdi de değiliz. Arkadaşlarımız geçen cuma AİHM’e başvurdu. Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan bekçi istemişti o da gelmedi. Allianoi ise çoktan bekçisizlikten tarumar olmuş durumda. Ülkemizde kültüre değer verme işte bu kadar… Yıllardır kaç kişinin gönlünde yara olan Allianoi için oturdum mektup yazdım, alıcısı da Allianoi… okuyucusu da Allianoi…”

ANTİK KENTİN YÜZÜNÜN GÜLDÜĞÜNÜ HİSSETTİK

Yaraş, “On yıl önce resmi araba ile görevli olarak gelmiştim sana. Açlık içinde onlarca köpek karşılamıştı. Her yer tütün tarlasıydı, sırrını saklamak istercesine buğu içindeydi izler…” diye başladığı mektubunda, 1998 yılında bir kültürel değeri korumak ve gün yüzüne çıkarmak için verdiği mücadelesine yer veriyor. Yaraş, mektubunda şöyle diyor:

“Gençler, bitip tükenmeyen kararlı mücadeleleriyle seni güneşle karşılaştıranlar. Tırnakları ile tek tek bütün taşları gözler önüne serdiler, kalemlerinin ucundan damlayan kırmızı, adın oldu sonradan. Herkes şaşkınlıkla seyretti sancılı doğuşunu. O yıl mesleğine, geleceğine “bilgi” ile saygı duyanlar tarafından hakkında sonsuza kadar koruma kararı verildi. Yüzünün güldüğünü hissettik. Daha da azimle çalıştık. O yıl seni daha iyi anlayabilmek, anlatabilmek için bir sponsor bulduk. Artık dernekler, sendikalar, belediyeler, odalar, çocuklar, yazarlar doğal destekçin olmuştu. Sokaklarında avukatlar, doktorlar, ev hanımları, mühendisler dolaşmaya başladı.”

ÖZÜR DİLEDİ

“Görüyorum ki bugün evin, hatta coğrafyan işgal altında” diye seslendiği Allionoi’den özür dileyen Yaraş, mektubunda, “Biz gönül dostlarımızla üzerimize düşeni yapmaya çalıştık. Özür dileriz. Seni bu kez sonsuzluğa uğurluyoruz. Ama 10 yıl önce yalnız geldiğim sana, bugün yüzlercesiyle inatla ‘merhaba’ diyorum. Merhaba umut, merhaba Allianoi. Etrafımda yüzlerce duyarlı dostum var. Artık yalnız da hissetmiyorum kendimi. Güçlü olmalıyız, bir olmalıyız. Çünkü daha Hasankeyf var, Munzur var, Çoruh var; doğacak, okuyacak, yenemeyecekleri çok çocuk var. Biliyorum, biliyoruz” ifadelerine yer verdi.

Akşam Ege / 22.02.2008