Allianoi boğulacak!

Allianoi boğulacak!

Ege Çevre Platformu (EGEÇEP) dönem sözcüsü avukat Arif Ali Cangı, insanlığın ortak mirası niteliğindeki Allianoi gibi değerlerin yok olmasına yol açacak her türlü faaliyetin, uluslararası sözleşmeler ve iç hukuk metinleri karşısında hukuk dışı olduğunu belirtti. Cangı, yapımı tamamlanan ve bahar aylarından itibaren su tutulması planlanan Yortanlı Barajı'nın suları altında kalması beklenen Allianoi antik yerleşiminin korunması konusunda yaptığı yazılı açıklamada, dünyanın en eski sağlık merkezlerinden biri niteliğindeki Allianoi'nin adım adım sonunun hazırlandığını savundu.

GÖNÜLTAŞ 5 BİN YTL ÖDEYECEK
Öte yandan Allianoi Girişimi Grubu Sözcüsü Ali Arif Cangı, Koza İpek Gazetecilik ve yazar Nuh Gönültaş hakkında açtığı 5000 YTL'Iik manevi tazminat davasını kazandı. Nuh Gönültaş'ın, yasal faiziyle birlikte Cangı'ya 5000 YTL'Iik tazminat ödeyecek.

* * *
"Hasankeyf için ölüm orucuna başlarım"
Batman Belediye Başkanı Hüseyin Kalkan, "Ilısu Barajı'na onay vermeyiz. Hasankeyfe sahip çıkma kararlılığımız sürüyor" dedi. Kalkan, barajın bölgesel kalkınma konusunda fayda sağlayacağını belirten heyetin, destek beklediğini söyledi. Kalkan, Türkiye ve Avrupalı çevrecilerle verdiğimiz demokratik ve hukuki mücadeleden bir sonuç elde edemezsek Batman Belediye Başkanı olarak Hasankeyf için ölüm orucu eylemini başlatacağım" dedi.

Birgün / 06.12.2007