Allianoi antik kenti için umut yolculuğu

Allianoi antik kenti için umut yolculuğu

Atlas Dergisi ve Doğa Derneği’nin daha önce Hasankeyf ve Kaz Dağları için düzenledığı ‘sadakat yolculuğu’, bu kez, baraj suları altında kalma tehlikesiyle karşı karşıya olan antik kente yapılacak

TURAN GÜLTEKİN

İzmir’in Bergama İlçesi’nde yapımı tamamlanan Yortanlı Barajı’nın suları altında kalma tehlikesiyle karşı karşıya olan Allianoi Antik Kenti, 3 Şubat’ta, Atlas Dergisi ve Doğa Derneği işbirliğiyle düzenlenen ‘sadakat yolculuğu’ katılımcılarına ev sahipliği yapacak. İki kuruluş, daha önce de Ilısu Barajı’nın suları altında kalacak olan Hasankeyf’e ve Kaz Dağları’na gezi düzenlemişti.
İstanbul ve İzmir’den hareket edecek kafilelere, yaklaşık 10 yıldır antik kentte çalışmalarını sürdüren Kazı Heyeti Başkanı Yrd. Doç. Ahmet Yaraş bilgi verecek. Doğa Derneği Koordinatörü Nuri Özbağdatlı, ''Geziye katılmak isteyenler ‘www.dogaturkiye.com’dan ya da (0212) 252 5 676 numaralı telefondan bilgi alabilir'' dedi.

‘Kıyamet kopar’
Antik kentte Devlet Su İşleri’nce geçtiğimiz aylarda ihale edilen röleve çalışmalarının sürdüğünü belirten Yaraş, ''Bu tamamlandıktan sonra, büyük emeklerle kazıp ortaya çıkardığımız yerleri toprakla dolduracaklar. Esas kıyamet o zaman kopacak. Çünkü her yeri kürekle doldurmalarının imkanı yok. Mecburen kepçe kullanacaklar ve zenginlik tahrip olacak'' diye konuştu. Yaraş, Allianoi’yi koruyan iki bekçinin görevlerine de son verildiğini sözlerine ekledi.

Milliyet Ege / 28.01.2008