Allianoi çamura batmasın

9 yıl süren kazılar sonucunda ancak yüzde 20’si ortaya çıkarılan ve Yortanlı baraj göleti altında kalacak olan Allianoi için Bergama Müzesi önünde eylem yapıldı. Allianoi’de son üç yıldır kazı izni alınamadığını belirten bilim insanları ve Allianoi destekçileri Türkiye’nin dört bir yanından gelerek kazı bölgesinde gün boyunca piknik yaptı. Daha sonra şehir merkezine giderek Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan Allianoi sevdalıları açtıkları pankartlarla Bergama Arkeolojisi Müzesi’ne kadar yürüyüp “Allianoi sular altında kamlasın, çamur deryasında boğulmasın” sloganları atarak eylem yaptı.

Dünya mirası

Eylemde İzmir Şehir Plancıları Odası Eski Başkanı Tuncay Karaçorlu tarafından okunan ortak basın açıklamasında şöyle denildi, “Henüz kazıların yüzde 20’si yapılan Allianoi’de dünyanın en büyük ve en sağlam Roma ılıcası ile birlikte çeşmeler, hamamlar, yollar caddeler, kiliseler köprüler, mimari mühendislik eserler tıp tarihine ışık tutacak nitelikte ilaç bilim ve su bilimlerin literatürüne girebilecek çok önemli sonuçlar ortaya çıkmıştır. Bergama; UNESCO Dünya Mirası listesine girmek için zorlu ve haklı yolculuğa çıkmışken, 130 yıldır Zeus Sunağı’nı isterken Allianoi neden yok edilmek istenmekte? Teması Sağlık olan EXPO 2015 deneyimi unutuldu mu? Zaragoza’da sergilenen kopya su perisi ilgi toplarken, Bergama’nın ve bu ülke insanlarının haklı gururu, 2000 yıllık bekleyişin ardından güneşle hayatla buluşmuşken kendi evinde sergilenmeden adeta sürgün edilmiştir.”

Tarih önünde hesap verecekler

Allianoi’nin Bergamalılar içinde ne kadar önemli olduğuna dikkat çekilen açıklamada, “Allianoi’nin korunması adına yapılan tüm önerileri akıl almaz bir şekilde elinin tersi ile itenler, hatta öğrencilere araştırma konularında izin vermekten kaçınanlar yarın tarih önünde hesap vermeye mahkûmdurlar. Unutulmamalı ki; yaşadığı toprağın geçmişine sahip çıkmayan toplumlar gelip geçici heveslere teslim olduklarında geleceklerinde yok etmiş olurlar.

Bugün dünyanın en iyi korunmuş sıcak suyu ile şifa dağıtan Allianoi hakkındaki yasal mücadele sürmektedir. Buna rağmen Allianoi’yi çamura gömmek için her türlü girişimi meşru gören biz zihniyet ile karşı karşıyayız. Zengin coğrafyamızda artık kaybetmenin yok etmenin mantığı son bulmalıdır” denildi.

Kaynak: Yenigün  – 20.05.2010 {nomultithumb}