Allianoi AİHM’e taşınıyor

Allianoi AİHM'e taşınıyor

İZMİR (Demokrat Radyo)- Allianoi Girişim Grubu, Allianoi Sağlık Yurdu'nun kille kaplanmasına olanak sağlayan karara itiraz ettiğini açıklayarak, konuyu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne taşıyacağını duyurdu.

İzmir Tabip Odası'nda basın toplantısı düzenleyen Allianoi Girişim Grubu, 10 Ekim 2007 tarihinde İzmir 2 Nolu Koruma Kurulu’nun verdiği 'Allianoi'nin Yortanlı Barajı suları altında kalması kararı'na itiraz ettiklerini açıkladı.
Girişimin sözcüsü Av. Hilal Küey, dünyanın en eski sağlık yurtlarından birisi olarak kabul edilen Allianoi'nin 'sular altında kalması' kararını eleştirerek, "Allianoi Girişim Grubu üyeleri, Meslek Odaları ve Sivil Toplum Dernekleri olarak bu kararın iptali için İzmir İdare Mahkemelerinde 'Yürütmeyi Durdurma' istemli dava açmış bulunmaktayız" dedi.
Karara göre Allianoi'nin kille kaplanacağını vurgulayan Küey, gün yüzüne çıkmış bir antik kaplıcanın tekrar toprağa gömülmesinin bir koruma mantığı bulunmadığını ifade etti.
Küey, "Avrupa Allianoi sular altında kalmasın diyor ama biz İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun bu konudaki fikrini bilmiyoruz. Defalarca görüşme talebinde bulunmamıza rağmen olumlu bir yanıt alamadık" şeklinde konuştu.
Allianoi ile ilgili geçmiş dönemlerde birçok hukuki başvuruları olduğunu vurgulayan Küey, "Biz artık Türkiye'de iç hukuk yollarının tükendiğini düşünüyoruz. Bu nedenle davamızı AİHM'e taşıyacağız. Bu nedenle bu ay içerisinde AİHM'e başvurumuzu yapacağız" dedi.
Daha sonra söz alan EGEÇEP Yürütme Kurulu Üyesi Av. Arif Ali Cangı ise, Allianoi gibi tarihi bir mirasın bir takım çıkarlar uğruna feda edilmesini izin vermeyeceklerini açıkladı.

Demokrat Radyo / 17.01.2008