Allianoi AİHM’e gidiyor

Allianoi AİHM'e gidiyor

Allianoi Girişim Grubu Dönem Sözcüsü avukat Hilal Küey,"Allianoi'yi kurtarmak için iç hukukta yapmış olduğumuz başvuruların etkisiz kalması karşısında, AİHM'e dava açma kararı aldık" dedi.

Grup üyeleriyle basın toplantısı düzenleyen Küey, Kültür Bakanlığı İzmir 2 No'lu Koruma Kurulu'nun, Allianoi Sağlık Yurdu'nun kaplıca odalarının kille kapatılarak Yortanlı Barajı sularının altında bırakılmasına karar verdiğini, bu kararın iptali için İzmir İdare Mahkemesi'nde yürütmenin durdurulması istemiyle dava açtıklarını belirtti.

Kille kapatma kararının Allianoi'yi korumayı amaçlamadığı, gün yüzüne çıkmış bir antik kaplıcayı, mozaikleri tekrar toprağa gömmenin koruma olamayacağını öne süren Küey, geçen yıl bakanlıkça kazı izni verilmeyerek bir kazı döneminin harcandığını savundu. Kille kapatma kararının Allianoi'yi termal turizm bölgesi ilan eden Bakanlar Kurulu kararına aykırı olduğunu öne süren Küey şöyle dedi:

"Allianoi'u kurtarmaya yönelik DSİ tarafından hazırlanan projenin hiç bir alternatifi düşünülmemiş, " antik miras mı, bizde çok var " mantığı ile hareket edilerek, "önceliğimiz baraj olsun, barajın ömrü bittiğinde de gelecek kuşaklar, artık ne kalmışsa geriye Allianoi'u tekrar kazsın" denilmiştir. Bu anlayış, kültürü korumakla görevli bir Bakanlığa yakışmaz. Başka Allianoi yok. Allianoi bugün dünyada, antik yıllardan bugüne kalabilmiş en iyi Roma Hamamı. Kaldı ki 21. Yüzyılda arkeoloji bilimi tüm eserleri biricik kabul eder."

Birgün / 21.01.08