Allianoi & Kordon’da köfteci & AB

Hulusi Berik

Bu köşede belli konuları yeri geldikçe tekrarlıyoruz. Bu konuları sürekli canlı tutup kamuoyunu bilgilendirmeye ve ülkemiz için hayırlı olana taraf olmaya devam edeceğiz.

Hepiniz şu AB yasalarıyla en az bir defa ters düşmüşsünüzdür. Her seferinde ne duydunuz? Gelişmiş insan hakları lafları ve moderniteyi temsil ve temessül edememekle suçlandınız.İçimizden azınlık olduğumuz fikri geçmedi mi? Vay be dedik şu komşularıma bak. Hangi ara şu AB normlarını okudu, anladı da biz azınlıkta kaldık demediniz mi. Artık tüm usuller AB yasalarına uygunluk gösteriyor. Öyle eskisi gibi kayıtlar kapansa da madem buraya kadar gelmişsin seni geri çevirmeyelim deyip kayıt yapmak yok. Pilot okullarda her şey süper. Sınıflarda fazladan bir kişi kayıt yapılmaz. Neden? Uyum yasaları vardır orda. İç hukuk yolları tükendi mi AİHM'ne gidebilirsiniz. Başbakan dahil tüm resmi görevlilerin yurtdışı harcırahları açıklanır ama gelin görün ki bazen bizim şark kurnazı vatandaşlarımız hala eski kafayla hareket edip devekuşu misali işler yapıp ondan sonrada hiçbir şey yokmuş gibi nasıl dolaşıyorlar şaşıyorum. (Daha doğrusu dolaşacaklarını sanıyorlar)

50 yıl ömürlü bir baraj için binlerce yıllık antik kent oldu bittiye getirilmeye çalışılıyor hem de AB'ye uyumlu hale getirilmiş yasalarımıza rağmen. Kurul kimseye haber vermeden bir toplantı yapıyor ve karar alıyor. Akıllara ziyan bir durum. Yani burası Perperene antik tiyatrosu olur burayı bilen bir elin parmakları kadar insandır anlarım. Ey kurul üyeleri bu antik kent için kurulmuş bir gönüllü girişim grubu varken bu işi onlar adına bila ücret takip eden avukatlar varken, bu işi yakından takip eden onca gazete ve gazeteci varken hangi akla hizmet siz bu kararı alıyorsunuz merak ediyorum. Bilgi toplumuna giriş yaptığımız 2000'li yıllarda en önemli baskı grubunun sivil toplum örgütleri ve onların gönüllüleri olduğu bilinirken siz nasıl böyle bir karar alırsınız merak ediyorum. Artık ülkelerin kaynakları sadece ihaleler yoluyla değil zaman harcanarak da israf edilebiliyor. Allianoi Girişim Grubu, Kurulun almış olduğu bu ''ben yaptım oldu kararına'' itiraz edecek (Zaten edildi) itiraz haklı bulunacak. İşte bizi bu noktada bir görev daha bekliyor. Boş iş üreten bu kişiler hakkında şikayette bulunmak.

Bu yapılanı Kordon'da köfteci açmaya benzetiyorum. Yurdum insanında bir iş yeri açma mantığı sadece ''bir yerde ne yok'' onu açalım mantığına dayanıyor. Mesela Kordon'da köfteci yok! Hemen açalım kesin işler, mantığı ne kadar sürecek göreceğiz. Türkiye'de bir iş yapmadan önce dostlara sorarak anket yapılmaz. Çünkü kimse yapma ağabey çalışmaz paran boşa gider demez, diyemez. Sonra o kişi için ''kıskandı da ondan dedi'' derler. Kurulda her halde böyle yaptı sadece etrafına sorarak biz bu baraj işine onay verelim değil mi? Dediler ve akıllarınca onay aldılar.

Akşam Ege – 10.02.2007