ALLİANOİ’nin kaderi değişmedi

Bakan Günay noktayı koydu: Burası baraj gölünün dışında kalsın ya da baraj olmasın gibi bir alternatif bizim için bu aşamada söz konusu değil.

Üzerinin büyük bölümü kumla örtülen Allianoi’yi kurtarmak için yapılan zirveden de sonuç çıkmadı.

TURAN GÜLTEKİN

Sürpriz toplantı yaptı
KÜLTÜR ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, turizm zirvesi için geldiği İzmir’de, Alllianoi Antik Kenti’yle ilgili sürpriz bir toplantı da yaptı. Ancak, yaklaşık iki saat süren görüşme antik kentin kaderini değiştirmedi. Allianoi Girişim Grubu üyeleri çalışmaların altı ay süreyle durdurulmasını istedi.

Günay umutsuz konuştu
BAKAN Ertiğrul Günay ise umutsuz konuştu: “Eğer su altında kalmadan koruyabileceğimizyeni bir öneri gelirse değerlendirebiliriz. Onun dışında, ‘Su tutulmasın, Allianoi su altında kalmasın, burası baraj gölünün dışında kalsın ya da baraj olmasın’ gibi bir alternatif bizim için bu aşamada söz konusu değil.”

‘Önce kuma sonra suya gömecekler’
Allianoi Girişim Grubu Üyesi Arif Ali Cangı: Görünen o ki, idare Allianoi Antik Kenti’ni önce kuma,  sonra da suya gömmekte kararlı. Biz yine de mücadelemizi sürdüreceğiz. Israrımız üzerine, “Acele edilmesin, özenli ilerlensin” sözü toplantıda atılan en somut adımdı.

Kaynak: Milliyet Ege – 08.10.2010 {nomultithumb}