Alianoi

Engin Önen Görüş 

ÇEVRE ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu’nun sanatçı Tarkan’a “Her şeye burnunu sokma sen işine bak” postasına karşılık bir yazı hazırlamıştım. Bu işin kimin işi olduğu, Çevre ve Orman Bakanlığı’nın bizde çevre ve ormanlara nasıl baktığına ilişkin değerlendirmeler içeriyordu bu yazı. Bir de niçin bu bakanlığın yurttaş duyarlılığına ve çevreciliğe karşı bu kadar alerjisinin olduğuna değinmiştim.

Doğal ve tarihi değerleri Çevre ve Orman Bakanlığı’na karşı mücadele etmeden savunmanın olanaksız olduğu bir ülkede yaşıyoruz. Onun için Bergamalılar yetmez, sanatçılar, aydınlar herkes bu işi üzerine vazife görmelidir. Duyarlı her yurttaş bu işlere burnunu sokmalıdır. Bu konularda yine yazacağız. Ama önce konuyla çok doğrudan ilgilenen ve en az sayın Eroğlu kadar bu konuda bilgili olan, yine en az sayın Bakan kadar yurtsever biri olan dostum Sefa Taşkın ve Pergamon Derneği’nin konuyla ilgili basın açıklamasını sizlerle paylaşmak istiyorum. 

“Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, bundan 140 yıl önce Bergama’dan Berlin’e kaçırılan Zeus Sunağı’nın kaçırılmasına göz yuman Osmanlı vezirleri gibi davranmamalıdır.

Bergama yakınlarında bulunan Alianoi antik kentinin yapılan Yortanlı Barajının suları altında kalmasına karşı çıkan Sanatçı Tarkan’ı eleştiren, ‘herkes kendi işine baksın’, diyen  Sayın Bakan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Su İşleri Müdürlüğü’nden geldiğini unutmuş olacak ki; antik tarih konusunda uzmanlığı olmadığı halde, antik çağın ayakta kalan en önemli kaplıca kentlerinden biri olan Alionoi’nin ismi ve varlığı konusunda fikir yürütme hakkını kendinde görebilmekte, değerli sanatçı Tarkan’ın antik değerlere ve Alionioi’ye sahip çıkmasından rahatsız olabilmektedir.

Narin “Su perisi” heykeliyle, Nimfeon adı verilen ve ender bulunan görkemli çeşmesiyle, harika kaplıca odalarıyla, zarif  mermer sütunlarıyla, gizemli dinlenme tünelleriyle, dünyadaki antik eserler arasında eşsiz bir yeri olan Alionoi’yi yok etmek, sular altında bırakmak bir cinayettir.

Bergama’nın Bakırçay Ovası’nı sulayacak akılcı projeleri devreye sokamayan, Çaltıkoru Barajı’nı hala bitiremeyen, Soma Sevişler Barajı’nı bir türlü sulama işlerinde değerlendiremeyen, zengin yer altı sularıyla ovayı sulama projeleri üretemeyen sayın Sayın Eroğlu’nun bakanlığının dünyanın ender antik kentlerinden birini sular altında bırakmaktaki bu istekliliği ilginçtir.  
Bundan 140 yıl önce, Osmanlı Vezirleri, dünyanın sekizinci harikası sayılan Zeus Sunağı’nın Bergama’dan Berlin’e kaçırılmasına ses çıkarmamıştı.

Sayın Eroğlu, Osmanlı Vezirleri gibi davranmamalı eşsiz Alianoi antik kentinin sular altında kalmasına göz yummamalıdır.”

Kaynak: Milliyet Ege – 03.09.2010