”Aliağa’ya santral Anayasa’ya aykırı”

İki ayrı şirketin termik santral kurmak için harekete geçtiği haberleri, çevrecileri ayağa kaldırdı. EGEÇEP sözcüsü avukat Arif Ali Cangı, bunun hukuken mümkün olmadığını söyledi, ‘Mücadeleye hazırız’ dedi

İZMİR Milliyet Ege – 13.07.2007{nomultithumb}

İzmir’in Aliağa İlçesi’nde 18 yıl önce kazanılan hukuk ve çevre mücadelesi, iki şirketin termik santral kurmak için girişimde bulunmasının ardından yine hareketlendi. Habaş’ın ardından, Batıçim’in de Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na lisans başvurusu yaptığı ortaya çıktı.
Haberler, duyarlı vatandaşları ve çevrecileri adeta ayağa kaldırdı. Ege Çevre Platformu (EGEÇEP) sözcüsü avukat Arif Ali Cangı, 18 yıl önceki mücadelenin yeniden ‘hotlatılmak’ istendiğini belirtti, ''Aliağa Çakmaklı Köyü’nde, termik santral için gereken arazinin yüzde 80’inin kapatıldığı haberleri geliyor'' diye konuştu.
Yıllar önce Yatağan’daki termik santrallara yönelik hukuksal mücadelenin, bölge halkından yeterince destek görmediğini öne süren Cangı, ''Sonuçta Yatağan bugünkü halini aldı. Bu, İzmirliler için somut örnektir. Kömür yakıtlı termik santrallar; havayı, suyu, toprağı kirletir'' dedi.
Santralın hukuka aykırı olduğunu dile getiren Cangı, şöyle konuştu: ''Türkiye’nin imzaladığı uluslararası çevre koruma sözleşmeleri var. Anayasa’nın, yaşama hakkını düzenleyen 17’nci maddesi ile sağlıklı çevrede yaşama hakkını düzenleyen, çevre sağlığını koruma ve çevre kirlenmesini önleme ödevi yükleyen 56’ncı maddesi var. Bu yüzden santral yapımına izin verilemez.''
Santralı kimsenin istemediğini söyleyen Cangı, ''Aliağalılar, Menemenliler, Foçalılar, tüm İzmir istemiyor. Yarın, ‘keşke’ dememek için yaşamı savunma tepkisi yükselmelidir. Şimdi tepkiyi çığlığa dönüştürme zamanı. Aliağa’nın ve bölgemizin kirletilmesine izin vermeyeceğiz'' dedi.