Aliağa’ya 60 kilometre kanalizasyon döşenecek

Aliağa'ya 60 kilometre kanalizasyon döşenecek

İlçenin atıksu kanal inşaatının ihalesini yapan Büyükşehir, 3 milyon 229 bin YTL'lik yatırım gerçekleştirecek

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından, Aliağa'ya 60 kilometrelik kanalizasyon şebekesi döşenecek. İlçenin atıksu kanal inşaatının ihalesini gerçekleştiren İZSU Genel Müdürlüğü, 3 milyon 229 bin YTL'lik yatırımla, altyapısı olmayan mahallelerin kanal sorununu çözecek. Önümüzdeki günlerde başlayacak çalışmalar 15 ayda tamamlanacak.

Aliağa'da kanal, içme suyu, çevre düzenlenmesi, asfalt ve arıtma gibi konularda yoğun bir tempoyla çalıştıklarını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, "Bütün yatırımlarımızı, aciliyeti ve öncelikleri bakımından sıraya koyduk. Hepsini bir bir gerçekleştiriyoruz. Aliağa'da da yıllardır yaşanan çevre ve altyapı sorunları en kısa zamanda giderilecek" dedi.

Su şebekesi

30 Ağustos ve Ziya Paşa caddelerinde yürütülecek kanalizasyon çalışması ile TOKİ konutlarının bulunduğu alan, kanala kavuşmuş olacak. Ayrıca Hürriyet, Atatürk, Mithatpaşa, Onat Kutlar, Hükümet, İstiklal, Namık Kemal, Güzelhisar, Fatih, İnönü, Kubilay, Abdi İpekçi, Anadolu ve Cengiz Topel caddeleriyle, bu caddelere bağlı mahallelerde çalışmalar olacak.

Aliağa ile gemi söküm tesisleri arasında kalan 6 kilometrelik güzergahtaki yol iyileştirme çalışmalarının devam ettiğini belirten Büyükşehir yetkilileri, Fatih Caddesi'ndeki yol ve tretuvar yapımının tamamlandığını bildirdi. Büyükşehir, Aliağa'ya kanalın yanı sıra 60 kilometrelik içme suyu şebekesi de döşeyecek. Bu konuda proje hazırlıklarının sürdüğü ifade edildi.

Öte yandan İZSU, Aliağa'nın Çıtak köyüne, 80 metreküplük deponun yetersiz kalması üzerine 200 metreküplük yeni bir depo inşa edecek.

Yeni Asır / 20.02.2008