Aliağa’dan ÇED’in iptali için dava

Aliağa İlçesi Çakmaklı Köyü’nde ithal kömüre dayalı kurulacak termik santrale ilişkin Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından verilen Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) olumlu raporunun iptali ve yürütmenin durdurulması istemiyle dava açıldı.

ŞAHAP AVCI Aliağa DHA

Aliağa’da daha önce ENKA tarafından kurulması planlanan termik santralin yapımına karşı çıkarak dava açan başta Bakırçay Çevre Platformu (BAÇEP) ve  Foça Çevre Platformu (FOÇEP) üyeleri, dün de İzmir Demirçelik A.Ş. firmasına verilen ÇED olumlu raporunun iptali ve yürütmenin durdurulması için Aliağa Adliyesi’ne dava dilekçelerini verdi. İzmir İdare Mahkemesi’ne iletilmek üzere Aliağa Nöbetçi Asliye Hukuk Mahkemesi’ne dilekçe verildikten sonra hükümet binası önünde BAÇEP ve FOÇEP adına ortak açıklama yapıldı.
Olağanüstü çevre kirliliği var
Petrol-İş Sendikası Aliağa Şube Başkan ve yöneticileri, Disk Genel-İş, Eğitim-İş, Eğitim-Sen, ADD, CHP ilçe yöneticileriyle basın açıklaması yapan Avukat Hasan Namak, “Aliağa’daki sanayiden geçerken, özellikle geceleri salınan gazlardan dolayı ölçüm aletlerine gerek kalmaksızın burnumuzla duyduğumuz ciddi çevre kirlilikleri yaşanmaktadır. Deniz kirliliği ve diğer kirlilikler üst üste binmiş durumdadır. Aliağa’da dört-beş adet ithal kömüre dayalı termik santral planlanmaktadır” dedi.

Kaynak: Milliyet Ege – 21.08.2010 {nomultithumb}