Aliağa-Menderes’te tarihe geçen açılış

80 kilometrelik Aliağa-Menderes Hafif Raylı Sistemi'nin Alsancak ile Menderes arasındaki ilk etabı, törenle hizmete girdi. İlk sefere Bakan Yıldırım, CHP Genel Sekreteri Sav, Vali Kıraç ve Başkan Kocaoğlu katıldı

İLKER ÇOBAN(HABER MERKEZİ)

TCDD ile İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin ortaklaşa hayata geçirdiği 80 kilometrelik Aliağa-Menderes Hafif Raylı Sistemi'nin Alsancak ile Menderes arasındaki ilk etabı, dün törenle hizmete açıldı. Trenin, Menderes ile Alsancak arasındaki ilk seferine Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, CHP Genel Sekreteri Önder Sav, İzmir Valisi Cahit Kıraç, TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman ve Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile çok sayıda davetli katıldı. Menderes İstasyonu'nda trene binmeden önce konuşan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, hattın tamamen devreye girdikten sonra yılda 200 milyon yolcu taşıyacağını söyledi.

İZBAN İŞLETECEK
İlk protokolü 1999 yılında imzalanan ve 2005'te yapımı hızlandırılan hattın İzmirlilere hayırlı ve uğurlu olmasını dileyen Bakan Yıldırım, projenin iki kurumun kurduğu İZBAN şirketi tarafından işletileceğini söyledi. Bakan Yıldırım, "Aliağa-Menderes arasında yılda 200 milyon yolcuya hizmet verecektir. Bu proje Türkiye'de ilktir. İlk olmasının özelliği hem havaalanını şehre bağlayan bir raylı sistem olması, hem de bu uzunlukta, bu kapasitede Türkiye'de ilk raylı sistem olmasıdır. Toplu taşımaya yönelik bir hizmet olması, şüphesiz İzmir'in trafiğini önemli ölçüde rahatlatacak bir projedir. Aynı zamanda İzmir metrosunun mevcut altyapısıyla da Halkapınar'da entegrasyon sağlayan bir projedir" dedi.
Yıldırım, şöyle konuştu: "Bu projeyle İzmirliler daha konforlu, daha rahat bir seyahat yapma imkanına kavuşacak. Projenin gerçekleştirilmesinde emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. Özellikle TCDD Genel Müdürlüğü ve İzmir Büyükşehir Belediyesi, çok güzel, uyumlu, örnek bir çalışma ortaya koyup İzmirlilere hizmet etmek için zamanla yarıştılar ve bu projeyi hazır hale getirdiler. Projenin Kuzey kısmı, yani Aliağa ile şehir merkezi arasındaki kısmı da 2-2.5 ay içerisinde hazır hale gelecek ve böylece proje tamamlanmış olacak."

GÜZEL BİR İŞBİRLİĞİ
Açılışa katılan CHP Genel Sekreteri Önder Sav da projeyi hayata geçiren TCDD ile İzmir Büyükşehir Belediyesi'ni tebrik etti. İzmir'de toplu taşımada önemli bir ağın bugün hizmete girdiğini, siyasal iktidar ile yerel yönetimlerin değişik partilerde olmasına rağmen güzel bir örnek sergilediklerini vurgulayan Sav, şöyle dedi: "Siyasal iktidarla yerel yönetimler değişik siyasi partiler de olabilir ama önemli olan hizmetin halka ulaşmasıdır, hizmetin yapılmasıdır. Bunun çok güzel bir örneğini yaşıyoruz bugün. Ayrı siyasi partilerde olan insanların, hizmette nasıl birleştiklerini görüyoruz. Sağlıklı işbirliği içinde nasıl eser meydana getireceklerini görüyoruz. İzmir trafiğini oldukça rahatlatacak, ulaşımı
kolaylaştıracak bir yapılaşma olduğunu görüyorum. Böyle güzel bir hizmetin İzmirlilere sunulmasından büyük mutluluk duydum. TCDD'nin gösterdiği anlayışa ve Büyükşehir Belediye Başkanı'nın katkılarına ve bundan sonra da sürecek dayanışmaya, işbirliğine, halkın hizmetinde yürütülecek çalışmalara teşekkür ediyorum."

ANI TABAĞI VERDİ
Konuşmaların ardından ilk seferi gerçekleştiren Yıldırım, Sav ve beraberindeki heyet, Alsancak Garı'na gelerek burada komuta kontrol merkezini gezdi. Buradan Alsancak-Menderes Seferi'ni gerçekleştiren trenle Halkapınar İstasyonu'na geçen heyet, burada kısa süre incelemede bulundu. Başkan Kocaoğlu, burada Bakan Yıldırım'a metronun 10'uncu yılı nedeniyle anı tabağı verdi.

Vatandaşlardan protesto
Ulaştırma Bakanı Yıldırım ve CHP Genel Sekreteri Önder Sav'ın ilk seferine katıldığı trenin önü, Buca Seyhan mahallesinde yaşayan ve altgeçit isteyen vatandaşlar tarafından kesildi. Ellerinde "Fazla lüksümüz yok, alt geçit istiyoruz" yazılı pankartlarla bekleyen vatandaşlara trenin kapısından seslenen Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, "İstediğiniz alt geçiti yaparız" dedi. Ancak kalabalık ikna olmayınca trene Seyhan mahallesi Muhtarı İskender Karaçöp, Göksu mahallesi Muhtarı Necati Ünal ve Seyhan mahalle temsilcisi Abdülmenaf Aksoy, temsilci olarak alındı. 3 temsilci ile kısa süre görüşen Başkan Kocaoğlu, hatta 1 milyar 250 milyon lira harcandığını, bir alt geçidin yapımından kaçınmayacaklarını dile getirdi. Kocaoğlu, Seyhan mahallesi sakinleriyle bugün saat 11.00'de protesto noktasında buluşmak üzere sözleşti.

MODERN VAGONLAR
Hatta hizmet verecek üçer vagonlu 33 elektrikli banliyö tren setinden oluşacak 99 vagonun tamamı klimalı olarak hizmet verecek. En ileri teknolojik ekipmanlarla donatılmış olan tren setleri, iç dizaynı da konforlu ve rahat seyahat imkanı sağlayacak şekilde tasarlandı. Araçlar saatte 140 kilometre sürat yapabilecek.

Kaynak: Yeni Asır – 31.08.2010 {nomultithumb}