Aliağa-Menderes’te çoğu bitti, azı kaldı

İZMİR Milliyet EGE -05.09.2007 

İzmir’de trafiği rahatlatacak, ulaşımı kolaylaştıracak 80 kilometrelik hatta mutlu son adım adım geliyor… Projenin en zorlu bölümü Karşıyaka Tüneli’nin büyük ölçüde tamamlandığı açıklandı

İzmir’in kuzeyiyle güneyi arasında demir ağ örecek olan Aliağa-Menderes Raylı Sistemi’nde mutlu sona adım adım yaklaşılıyor. Türkiye’nin en yaygın kent içi demiryolu hattında çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Büyükşehir Belediyesi istasyonları birer birer tamamlarken, proje ortağı TCDD de Gaziemir’den Koşu İstasyonu’na kadar güzergahta ray döşedi. Basmane’ye kadar olan bölümde ray çalışmaları devam ediyor.
Büyükşehir, ulaşımı rahatlatacak 80 kilometrelik projenin en zorlu kısmı olan olan Karşıyaka Tüneli’ni büyük ölçüde bitirdi. Bölgenin zemin yapısından dolayı oluşabilecek risklere karşı Karşıyaka’yla Alaybey istasyonları arasına 3 bin 407 ek kazık çakılıyor. Bu çalışmalar da yüzde 70 dolayında tamamlandı. Hat kapsamında yapılan, karayolunda kesintisiz ulaşımı sağlayacak çok sayıda alt-üst geçit de açıldı. 

2 etapta hizmete girecek

Projenin 2 etapta hizmete girmesi planlanıyor. Yıl sonuna kadar Menderes-Alsancak arasında, 2009’da da diğer bölümde seferlerin başlaması hedefleniyor. Hattın tamamının işletime sunulmasıyla trafiğin yükü ve yaşanan kazalar azalacak. Günde 550 bin, yılda 165 milyon yolcu taşınacak. Kent merkezinde toplu ulaşımda kullanılan 300’ü aşkın otobüs gereksiz hale gelecek, yeni bağlanan ilçe ve beldelere kaydırılacak.
Projenin Aliağa-Alsancak arasındaki 57 kilometreden oluşan kuzey hattında 22 istasyon yer alacak, bu mesafenin 60 dakikada katedilmesi öngörülüyor. Alsancak-Cumaovası arasındaki 22 kilometre uzunluğundaki güney hattında ise 10 istasyon bulunacak, burada da yolculuk 26 dakika sürecek.

Hatay’da ulaşıma metro düzenlemesi
İzmir Hatay İnönü Caddesi’nde  devam eden Üçyol-Üçkuyular Metro Hattı çalışmaları nedeniyle bu  bölgedeki otobüs seferlerinde yeni düzenleme yapıldı. 605 numaralı Balçova-Ayakkabıcılar Sitesi seferleri  bir süre için iptal edilirken, 5 yeni hat tahsis edildi. Hizmete girecek yeni  hatlar ve güzergahları şöyle: ‘85’ F.Altay-İnönü Cd.-Halkapınar Metro; ‘510’ Narlıdere-Otoban-Gaziemir; ‘606’ F.Altay-İnönü Cd.-Ayakabbıcılar Sitesi; ‘607’ Balçova-Otoban-Karabağlar-Yeşildere-Ayakkabıcılar Sitesi, ‘671’ Narlıdere-Otoban-Eski İzmir-Karabağlar-Akıncılar-Şirinyer-Buca Koop.