‘Aliağa-Menderes’te aksaklıklar yaşayarak görülecek’

Büyükşehir Belediye Meclisi’nin olağan toplantısında konuşan Başkan Kocaoğlu, Türkiye’nin kent içi ulaşımında en büyük projelerinden olan Aliağa-Menderes hattında 49 hemzemin geçidin kapanmasının çok önemli olduğunu söyledi.

Büyükşehir Belediye Meclisi’nin olağan toplantısında konuşan Başkan Kocaoğlu, Türkiye’nin kent içi ulaşımında en büyük projelerinden olan Aliağa-Menderes hattında 49 hemzemin geçidin kapanmasının çok önemli olduğunu söyledi.
İZMİR – İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Aliağa-Menderes demiryolu hattının metro kapasitesine çıkarılması projesinin, Türkiye'nin en büyük kent için ulaşımı projesi olduğunu belirterek, ''Aliağa-Menderes Demiryolu Projesi'nde esas önemli olan 80 kilometrelik hatta 49 hemzemin geçidin kapanmasıdır'' dedi.
Aziz Kocaoğlu, Meclis toplantısında Çiğli Anadolu Caddesi'nde 6 yaya üst geçidi belirlenmesine ilişkin imar planı değişikliği görüşülürken yaptığı konuşmada, Çiğli Anadolu Caddesi'nde asansörlü üst geçitlerin en kısa sürede yapılacağını söyledi.
Aliağa-Menderes demiryolu hattının metro standartlarına çıkarılması projesinde güneyde işlerin tamamlanmak üzere olduğunu ifade eden Kocaoğlu, şöyle devam etti:
''Aliağa-Menderes Demiryolu Projesi'nde esas önemli olan 80 kilometrelik hatta 49 hemzemin geçidin kapanmasıdır. 80 kilometrelik hatta, 49 hemzemin geçidi kaldırıyoruz. Bu kapsamda yaya geçidi, üst ve alt geçitler yapıyoruz. Burada mutlaka eksiklikler olacak, kağıt üzerinde çalışma yapılmış. Yaşayarak görülecek, müdahale edilmesi gereken yerlere müdahale edilecek. Türkiye'nin en büyük projelerinden biri. Bunu TCDD ve Ulaştırma Bakanlığı ile birlikte başarı ile yürütüyoruz, sonuna geldik. Geçtiğimiz hafta toplantı yaptık, bitmeyen işlerle ilgili Bakanımızla DDY Genel Müdürü ile takvime bağladık. Güneyde işimiz bitti. Çekerleri deniyoruz. Umarım kazasız belasız bu işi kurtarırız. Türkiye'nin kent içi ulaşımında en büyük projelerden biri.''
Öte yandan Çin'in Şhanghai kentinde 30 Nisan tarihinde yapılacak EXPO açılış törenine Genel Sekreter Yardımcısı Ali Rıza Gülerman'ın katılması Mecliste kabul edildi. Başkan Aziz Kocaoğlu, EXPO çerçevesinde Türk Günü ve İzmir Günü yapılacağını, toplantılarda Büyük Kanal Projesi'nin tanıtılacağını bildirdi.
Kocaoğlu, bu tanıtımlara, kendisi ve bazı belediye başkanları ile meclis üyelerinden oluşan 20 kişilik bir ekiple katılacaklarını vurguladı.
MECLİSTE TARTIŞMA
Narlıdere ilçesinde, 3 bloklu bir inşaatta 10 metrelik çekme mesafesinin 5 metre olarak değiştirilmesi mecliste tartışma yarattı.
AK Partili Meclis Üyesi Mehmet Emin Aşkın, yaklaşık 2,5 sene önce bu konunun tekrar Meclise geldiğini, o zamanlar kendisinin İmar ve Bayındırlık Komisyonu üyesi olduğunu, bugün getirilen maddede Dokuz Eylül Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü'nden bir hocanın raporu ile bu çekme mesafesinin uygun görüldüğünü söyledi.
Aşkın, ''O dönemde Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'nın rapor vermesi gerektiği söylenmiş ve o dönemde reddedilmişti. Şimdi bir hoca raporuyla evet denmesi bir gaflet ve dalalet gibi geliyor. Sizden rica ediyorum, bu tür raporların tasdik edilmeden, üniversiteler yetkiliymiş gibi kabul edilmesini şahsen doğru bulmuyorum'' dedi.
Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur ise ilçede kent dokusu yenileme çalışmaları sırasında 1997'de binaya ruhsat verildiğini, ancak çekme mesafesi nedeniyle zemin üstü ruhsatı olmadan inşaatların bitirildiğini söyledi.
Bölgedeki tüm jeolojik etütlerin Dokuz Eylül Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği bölümü tarafından yapıldığını belirten Batur, vatandaşların mağduriyetini önleyecek bir çalışma yapıldığını, binaların kaçak olmadığını ifade etti.
''İNŞAATLAR KAÇAK DEĞİL''
İnşaatların kaçak olmadığını ifade eden İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, şu görüşleri aktardı:
''1997 yılında temel atılıyor, proje onaylanmış, inşaat ruhsatı veriliyor, temel atılıyor. Ondan sonra temel üstüne geliyor, yer kaymasından dolayı Narlıdere Belediyesi temel üstü vizesi vermiyor. Bu iş takılmış gelmiş, bu insanlar da evi yeni bitirmişler, temel üstü vizesi yok ama binalar imara uygun. Bir eksiklik var kardeşim, ama bir de cenaze var. Bu insanlar kaçak yapı yapmamış, yer olarak uymamış, bize daha önce gelselerdi 5 metre çekme mesafesini verecektik zaten. Meclis kabul ederse vatandaş mağduriyetini gidermiş olacak.''
AK Parti Grup Başkan Vekili Yusuf Kenan Çakar ise, alınan kararın kanuna aykırı olduğunu, mahkemeden geri döneceğini söyledi.
Kaçak yapıların yasallaştırılmasına yönelik plan tadilatı yapıldığını iddia eden Çakar, şunları kaydetti:
''(Bu kaçak değil), tartışmasına girmiyorum, bu mevzuata uygun yapılmamış, ruhsatı düşmüş bir bina. Bu meclis bu kararla, bundan sonra mevzuatına aykırı yapılmış yapıların yasallaşması yönünde gelen plan tadilatlarını onamakla zorunlu hale getirilmiştir. 1997'de öyle bir mevzuat yok, hiçbir dönemde temel üstü vizesi almadan bina devam edemez, o tamamen keyfi bir uygulamadır. Dolayısıyla temel üstü vizesi alınamayan bir yapının bitirilmesine müsaade etmek suçtur, görevi yerine getirilmemektir. Mühürlemek ve mührün bozulması halinde savcılığa suç duyurusunda bulunmak görevinizdir. Siz 11 yıldır görevinizi yapmamışsınız. Bu meclis 2007 yılında kaçak yapıların yasallaştırılması yapılamaz diye reddedilmiş. 2.5 yıl sonra ne değişti? Plan aynı plan, kanun aynı, ne değişti?. Ama popülizm yapacaksak ilke haline getirilir, kaçak yapıları yasallaştıracak her türlü plan tadilatını bu meclis onaylar, o bina bu bina ilgilendirmiyor beni.''
Kaynak: Ege'de Sonsöz – 15.04.2010 {nomultithumb}