Aliağa-Menderes arasında tünellerin ucu göründü

 

Mart 2008 yılında tamamlanması ön görülen projede, Karşıyaka'da 3, Şirinyer'de ise 1.7 kilometrelik yeraltı çalışması bitti

 

ERTAN GÜRCANER Yeni Asır – 26.07.2007{nomultithumb}


Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve CHP İzmir Milletvekili Oğuz Oyan tünel çalışmalarını incelediler.

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin TCDD ile ortaklaşa yürüttüğü Aliağa Menderes Hızlı Tren Projesi'nin en önemli etaplarından birini oluşturan 3 kilometrelik Karşıyaka tünelinin yüzde 60'ı, 1.7 kilometrelik Şirinyer tünelinin dee yüzde 62'si bitirildi.

Zor aşıldı
Büyükşehir Belediyesi ile TCDD arasında toplu ulaşım sorununu çözmek amacıyla imzalanan protokolün ardından yapımına başlanan Aliağa-Menderes hattında çalışmalar hızla sürüyor. En geç Mart 2008'de bitirilmesi öngörülen projede, önemli etapları oluşturan tünellerde işin zor kısımları aşıldı. Toplam uzunluğu 3 kilometreyi bulan ve 3'ü yeraltında biri de yerüstünde olmak üzere toplam 4 istasyon yapımını öngören Karşıyaka 2. etap çalışmalarında önemli aşama kaydedildi. Zemin sıvılaşması nedeniyle sıkıntılı süreçlerin yaşandığı tünel inşaatında yüzde 60 seviyesine ulaşıldı.

550 bin yolcu
İnşaatların planlanan sürede tamamlanacağını söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, hattın devreye girmesiyle birlikte günde 550 bin yolcu taşınacağını belirtti. Kocaoğlu Türkiye'de ilk defa bir yerel yönetimin yine bir kamu kurumunun işbirliği yaparak böylesine büyük bir projeye imza attığını, çalışmaların da planlandığı gibi gittiğini belirtti.

Hizmete girdi
Projenin en önemli ayağını oluşturan tünellerdeki çalışmalar sürerken, proje kapsamında inşaa edilen istasyonların da gerçekleşme oranları yüzde 60'lar seviyesine ulaştı. "Sarnıç Karayolu Üstgeçidi" ile "Gediz Karayolu Altgeçitleri" hizmete açılırken, Buca İnkılap İstasyonu'ndaki alt bilet holü inşaatında da çalışmalar yüzde 82 oranında tamamlandı.

PROJEDEKİ SON GENEL DURUM VE YAPILAN FAALİYETLER
1. KISIM
İzmir Banliyö Sistemini Geliştirme Projesi'nin birinci etabı kapsamında Sarnıç, ESBAŞ, Gaziemir Semt Garajı, Koşu, Salhane ve Turan istasyonlarında yüzde 62'lik bir çalışma gerçekleşti. Aynı etapta ihale edilen Sarnıç Karayolu Üstgeçidi ile Gediz Karayolu Altgeçidi hizmete açıldı.

2. KISIM
Projenin ikinci etabını oluşturan 3 kilometrelik Karşıyaka tüneli ile yeraltında yapımı süren Alaybey, Karşıyaka, Nergiz istasyonları ve yerüstünde yapılacak Naldöken istasyonundaki çalışmalar yüzde 60 seviyesine ulaştı.

3. KISIM
Projenin 3. etabını Şirinyer'deki 1.7 kilometrelik yeraltı tüneli ile bir adet yeraltı istasyonu oluşturuyor. Yeraltı istasyonunda mekanik işler ve duvar örülmesi, asma tavan monte işlemi son hızla ilerliyor. Aydınlatmalar, yangın alarmı ve ihbar sistemi, telsiz sistemi, panolar, armatörler ile anahtar ve priz tesisatları döşeniyor. Koşu Karayolu Geçidi yönünde hafriyat, temel, betonarme perde işlemi devam ediyor. Çalışmaların yüzde 62'si bitti.

4. KISIM
Kemer ve Buca İnkılap istasyonları ile karayolu alt geçitlerini öngören projede hafriyat, beton ve demir döşeme işlemi sürüyor. Kemer İstasyonu'nda döşeme kalıp montajı ve peron betonu dökülürken, İnkılap İstasyonu'nun peronu tamamlandı, acil çıkış betonu döküldü. İnkılap Karayolu Altgeçidinde ise U kesit kalıp ve montajı halen sürüyor. Bu bölgede de işler yüzde 50 bitti.

5. KISIM
Bu etap Gaziemir, Demirköprü, Çiğli ve Egekent istasyonları ile Gaziemir Karayolu Altgeçidi ve Adliye Karayolu Üstgeçidini kapsıyor. Şubat 2007'de yapımına başlanan istasyonlarda çalışma sürüyor. Gaziemir İstasyonu'nda hafriyat temel, betonarme, perde, demir, kalıp işlemleri devam ediyor. Demirköprü İstasyonu'nda ise istasyon holü ile perde betonlarının döküm işi sürüyor. Adliye Karayolu Üstgeçidi ayaklarının temeli döküldü, üst kolonların yapımı sürüyor.

6. KISIM
Şemikler, Mavişehir, Ata Sanayi ve Bayraklı istasyonları ile Bayraklı Karayolu Üstgeçidinin yapımını kapsıyor. Mayıs 2007'de başlanan çalışmalar yüzde 15 seviyesine ulaştı.

7. KISIM
İzmir Banliyö Sisteminin Geliştirilmesi Projesi kapsamında Çiğli'de tren vagonlarının depo ve atölye tesislerinin yapımını öngörüyor. Mayıs 2007'de ihalesi yapıldı. İnşaatlara da önümüzdeki günlerde başlanacak.