Aliağa-Basmane bitmeyecek çile

 

metin.erten@ttnet.net.tr
İzmir’in Bayraklı, Karşıyaka, Çiğli taraflarında bir çalışma yürütülüyor epey zamandır. Aliağa-Basmane arasındaki demiryolu hattının metro yoluna dönüştürülmesi çalışması bu. Çalışma, eleştirilere karşın sürüyor.
Yolla ilgili ilk tartışma 15 Mart 2001’de Karşıyaka Kent Meclisi’nde yapılmıştı. Tartışılan, projenin kendisi değil içeriğiydi. Büyükşehir belediyesinden Sayın Hülya Arkon gelmiş ve projeyi anlatmıştı. Kimse “yapılmasın” demiyordu, ama kaygılar çoktu.
Ben o zaman, yolun Karşıyaka-Çiğli arasında yer altına alınmasını, üstünün rekreasyon alanı olarak düzenlenmesini önermiştim. Sayın Mehmet Ali Kasalı, projenin büyük olduğunu, bu nedenle ilk olarak Bayraklı-Çiğli arasının bitirilmesini önermişti. Finansman desteği için de, kazanılacak alanların bir kısmının ticari alana dönüştürülmeni istemişti. Ümit Erdem hoca, yolun alta alınmasıyla kazanılacak alanın nasıl değerlendirilebileceğini anlatmıştı.
Toplantı sonucunda, projenin bu biçimiyle yapılmasına karşı çıkılması, başta tüm yolun yer altına alınması olmak üzere diğer önerilerimizin de Büyükşehir’e iletilmesi kararı alınmıştı. Ardından karar ve öneriler Büyükşehir’e iletilmiş ama Karşıyakalıların isteklerine karşın, en küçük bir değişiklik yapılmamıştı.
Sözleri dinlenmeyen Karşıyakalılar geçen yıllarda Şemikler’de, Alaybey’de eylemler yaptılar. Bayraklı’da, Çiğli’de benzer etkinlikler yapıldı. Ama değişen bir şey olmadı. Proje; halka rağmen yürüdü, yürütülüyor.
Karşı çıkışın temelinde, birkaç dakikada bir geçecek olan trenin, yaya ve araç geçişlerini engelleyeceği, kentin ortasında çok uzun ve aşılmaz bir duvarın oluşacağı kaygısı vardır. Duvarların üstünden ya da altından yaya geçişleri hep sorun olarak kalacak, aşılmaz bir duvarın yaratacağı görüntü kirliğinin yanında; engelli, yaşlı ya da çocuklar için bir taraftan diğer tarafa geçiş önemli bir sorun olacaktır. Tüm bunları giderecek tek çözüm, yolun tümüyle yer altına alınmasıdır. Ama bu da, ancak şimdi yapılabilir. Proje bittikten sonra yapılma olasılığı yoktur.
Projenin yaratacağı duvar, tünellerdeki olası sorunlar, yük treni-metro birlikteliği sorunları ve başkalarını biliyorduk. Ama, geçtiğimiz hafta Yenigün’deki bir haberde projenin hiç aklımıza gelmeyen bir olumsuzluğunu daha öğrendik.
Aradaki 25 km.lik hat kapalı olduğu için, bozulduğunda Menderes’ten yola çıkan bir lokomotifin yolu 800 km. uzayarak Aydın, Denizli, Afyon’dan Eskişehir’i dolaşıp; Kütahya, Balıkesir üzeriden Çiğli’ye geliyor. Hat bir anda 32 katına çıkmış durumda.
Ayrıca hattın 1.5 yıl kapalı kalacağı öngörülüyor (bence daha da fazla kalacak). Limanla bağlantının kesilmesi nedeniyle iç kesimlerdeki dışsatım yapan şirketler ulaşım sorunları yaşıyor. Bunun TCDD’ye maliyeti 1 milyon tondan fazla yükün taşınmaması ve gelir yitimi.
2001 yılında projenin yanlışlıklarını ilettiğimiz yetkililer, “proje böyle, değiştiremeyiz” demişler ve Karşıyakalılara kulaklarını tıkamışlardı. Umarım yanılan Karşıyakalılar olur. Umarım, kent olarak yarattığımız bir aşılmaz sorunla yıllarca uğraşmak zorunda kalmayız

yenigün – 24.09.2007{nomultithumb}