ALEV ALEV PANİK

 

 

<Fotoğraflar: Bora ŞENGÖREN> Gazete Yenigün 09.07.2007{nomultithumb}
CEHENNEM PAZARI
Bodrum’daki yangın sönmeden, önce Manavgat sonra da Menderes ormanları tutuştu. Rüzgarın etkisiyle hızla genişleyen yangınlar yerleşim yerlerini tehdit etti. Menderes’teki yangın nedeniyle Yoncaköy boşaltıldı.Türkiye, Bodrum’daki orman yangınına üzülürken, Manavgat ve Menderes’te çıkan dev orman yangınları ile sarsıldı. Çeşme, Foça, Demirci, Yatağan termik Santrali ve Denizli’deki yangınlar ise ucuz atlatıldı…
 
Klaros yandı
Ahmetbeyli ile Selçuk’un Gölova köyü sınırında dün öğle saatlerinde henüz bilinmeyen bir nedenle başlayan yangın hızla büyüdü. Kontrol altına alınamayan alevler, kısa sürede Selçuk’un sahil evleri olarak bilinen Yoncaköy sırtlarına ulaştı. Alevler Menderes’in antik kentlerinden Klaros’un içinden geçerek denize kadar indi. Klaros Koyu ve antik kenti ile Baradan Koyu’nun tamamen yandığı, yaklaşık 400 hektarlık çam ve makilik alanda hasarın meydana geldiği yangında, 7 kilometrelik sahil şeridinin etkilendiği bildirildi. Yangın, rüzgarın yön değiştirmesiyle, Yoncaköy’ü tehdit etti. Bunun üzerine, Yoncaköy’ün boşaltılması için anonslar yapıldı.
Sahil kapandı
Jandarma ise alevlerin yarattığı tehlike nedeniyle Ahmetbeyli-Selçuk arasındaki sahil yolunu trafiğe kapattı. Yangına, Selçuk’ta konuşlandırılan Türk Hava Kurumuna ait 4 söndürme uçağı ile 1 keşif uçağı ve helikopterleri ile müdahale edildi. Söndürme çalışmalarına çok sayıda arazöz ve yer ekibinin yanı sıra Sabuncubeli’nden getirtilen iş makineleri de katıldı. Selçuk Kaymakamı Aziz İnci, Yangının, bölgedeki bir trafoda patlamaya yol açarak, yaygınlaştığını bildiren İnci, bölge halkının tahliyesi için çalışmaların sürdürüldüğünü kaydetti. Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül başkanlığında İzmir’de gerçekleştirilen EXPO toplantısına katılan İzmir Valisi Cahit Kıraç’ın da toplantıdan ayrılarak, yangın bölgesine gitti.
Manavgat
    
Antalya’nın Manavgat ilçesi Bucakşıhlar köyü yakınlarında da dün henüz belirlenemeyen nedenle orman yangını çıktı. Yangının, Bucakşıhlar köyünde evlere sıçradığı, ancak rüzgarın sürekli yön değiştirmesi kontrol altına alınamadığı bildirildi. Yangına, Antalya Orman Bölge Müdürlüğü’nden ve diğer bölge müdürlüklerinden 10 helikopter, 4 amfibik uçak, 5 Türk Hava Kurumu uçağı, 60 arazöz, 16 dozer ile müdahale edildiği, yangın söndürme çalışmalarına 30 ilk müdahale ekibi ve 600 yangın işçisinin katıldığı kaydedildi.Açıklamada, Orman Genel Müdürü Osman Kahveci’nin, Bodrum yangınının kontrol altına alınmasının ardından, Manavgat yangın söndürme çalışmalarını yerinde yürüttüğü ifade edildi.Bölgeye ulaşan yolların yangın nedeniyle kapandığı, ekiplerin alternatif yollar açtıkları belirtildi. Söndürme çalışmaları sırasında dumandan zehirlenen iki kişinin, Manavgat Devlet Hastanesine kaldırıldığı öğrenildi.Orman Bakanı Osman Pepe, yangının poyrazın da etkisiyle yerleşim bölgelerini tehdit ettiğini açıkladı. Bazı köylerin boşaltılmasının söz konusu olduğunu açıklayan Bakan Pepe, 6 evin yandığını söyledi.
     
Yatağan
Yatağan Termik Santrali’nin hurdalık bölümünde çıkan yangın da ormanı ve bir köyü tehdit etti. Yangın kısa sürede itfaiye ve helikopterin müdahalesiyle kontrol altına alındı. Yangnın, Marmaris, Milas ve Germencik ilçelerine giden hatta tellerin birbirine temas etmesi sonucu çıktığı öğrenildi.Öte yandan, Çeşme, Foça, Demirci ve Menemen’de de küçük çaplı yangınlar çıktı anca kısa sürede kontrola altına alınarak söndürüldü.
Bodrum söndü
Bodrum’da çıkan yangının ise büyük ölçüde kontrol altına alındığı bildirildi. Yangının, dün öğle saatlerine kadar aralıksız sürdürülen çalışmayla kontrol altına alındı. Bölgede, özellikle makilik ve taşlık arazi yapısına sahip yerlerde zaman zaman yangının devam ettiği öğrenildi.
Nefes almadan çalışıyorlar
Orman Genel Müdürü Osman Kahveci ve tüm birimleri ara vermeden, bir yangından diğerine koşmak zorunda kaldılar. Kahveci, Bodrum’daki orman yangını kontrol altına alınır alınmaz Manavgat’a hareket etti.Söndürme çalışmalarına Türk Hava Kurumu’na ait uçakların yanı sıra helikopterlerde seferber edildi. Uçaklar ve helikopterler en yakın su kaynaklarından yükleme yaparak, alevleri söndürmek için yüzlerce sorti yaptılar.
Rüzgar engeli
Yangın bölgelerinde etkili olan rüzgar söndürme çalışmalarını güçlendirdi. Yerleşim yerlerini de tehdit eden yangın özellikle Manavgat’ta ve Bodrum’da bazı evleri yaktı. Bu arada ünlü manken Tuğba Özay’ın ailesinin kaldığı çiftlik evinin de kül olduğu bildirildi.
Söndürme çalışmalarına güneşin batmasıyla birlikte havadan müdahaleler durduruldu. Alevlerle mücadele, orman söndürme ekiplerini ile yerden gece boyunca aralıksız sürdürüldü.