Alaçatı’ya yeni santral yolda

Üç rüzgar santralı ile yıllık 50 megawatt enerji üretim kapasitesine ulaşan beldede 4'üncü tesis 2008'de faaliyete geçecek

Türkiye'de ilk rüzgar enerjisi santralinin kurulduğu yer olan Alaçatı, bugün üç santralıyle yıllık 50 megawatt enerji üretim kapasitesine ulaştı.
Alaçatı Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, rüzgarı ile ünlü beldede üç rüzgar enerjisi santralı bulunduğunu, toplam 50 megawattlık enerji üretim kapasitesine ulaşıldığını ve bu üretimle Çeşme ve Alaçatı'nın en kalabalık döneminde bile elektrik ihtiyacının
karşılanabileceğini söyledi.

Anlaşma yapıldı
Dalgıç, Ankaralı bir şirketin 60 türbin kurmak için lisans anlaşması yaptığını da belirtti. Alaçatı'nın güney sahilinde Urla'ya yakın bir bölge olan Mersin Koyu'nda dördüncü santralin hizmete gireceğini söyleyen Dalgıç, 2008 yılında yeni enerji santralının çalışmaya başlamasının beklendiğini kaydetti.
Beldede rüzgar enerjisiyle ilgili çok ciddi bir yatırım olduğunu ifade eden Dalgıç, şunları kaydetti:
"1990'lı yıllarda beldemizde rüzgar enerjisi üretimine başlandı. O yıllarda Güçbirliği Ares işbirliğiyle 12 adet rüzgar türbini kuruldu. Daha sonra Demirer Holding tarafından 3 adet rüzgar türbini kuruldu en son olarak Demirer Holding'in yabancı bir ortakla birlikte yaptıkları 49 türbin devreye girdi. Yeni yatırımlarla ilgili prosedürlerin devam ediyor, 2008 yılında 60 türbinlik yeni bir santralın de hizmete girmesini bekliyoruz."
Dalgıç, Alaçatı Belediyesi'nin de yüzde 10 ortağı olduğu 10 megawattlık beşinci santral projesi için rüzgar ölçümleri yaptıklarını belirtti.

55 bin konuta enerji
Demirer Holding Enerji Projeleri Koordinatörü Ahmet Araçman, Çeşme'deki ikinci projeleri olan yabancı ortaklı Mare Manastır Rüzgar Enerji Santralı'nın
devreye girdiğini söyledi. Araçman, beldedeki üçüncü santralın 49 türbinden oluştuğunu ve yıllık 39 megawat enerji ürettiğini söyledi. Bir ailenin aylık enerji tüketiminin 150-200 kilowat olduğunu söyleyen Araçman, şunları kaydetti: "Bu hesaplamaya göre, bir aile yılda 2 bin 400 kilowat enerji tüketiyor. Bizim Çeşme'de en son hizmete aldığımız santral yılda yaklaşık 39 megawat enerji üretiyor. Bu da demek oluyor ki bir yılda 55 bin konuta eşdeğer enerji üretiyoruz."
Araçman, bölgede başka enerji santralı planlarının da olduğunu, ancak iletim hatları yetmediği için bölgenin müracaata kapandığını, yüksek gerilim hattı yapıldığı zaman yeni lisans başvurusu yapabileceklerini kaydetti.

Manisa'ya 20 milyon euroluk yatırım

MUSTAFA TIPIRTIN (MANİSA)

Manisa'nın Kırkağaç ilçesine bağlı Karakurt beldesinde inşa edilen rüzgar enerji santralının montajı tamamlandı. Türkiye'nin en büyük türbinlerinin bulunduğu 20 milyon euroluk santralde, önümüzdeki ay elektrik üretimine başlanacak. 6 dev türbinden yılda 30-40 milyon kw/s enerji elde edilecek.
30 Ekim 2006'da AKSA Holding tarafından Karakurt beldesinde satın alınan orman arazisi üzerinde Türkiye'nin en büyük türbinli rüzgar enerji santralı kuruldu. AKSA Enerji İnşaat Sorumlusu Hakan Ekşioğlu, 6 türbinin her birinden 1.8 megawat/saat enerji elde edileceğini, enerjiyi santral merkezinde toplayıp nakil hatlarıyla 20 kilometre mesafedeki Akhisar'daki merkez trafoya gönderileceğini söyledi.

Yeni Asır 30.05.2007{nomultithumb}