Çakırcalı Mehmet Efe’nin konağı yıkılıyor

Çakırcalı Mehmet Efe'nin konağı yıkılıyor

İzmir'in ünlü zeybeği Çakırcalı Mehmet Efe tarafından 105 yıl önce yaptırılan konağın, turistleri bölgeye yönlendirmek amacıyla asılan yeni tabelasına rağmen, virane durumuyla ziyaretçilerinin üzüntüsüne neden olduğu, restorasyon görmezse yıkılma tehlikesi içinde bulunduğu bildirildi.

Kayaköy Beldesi Belediye Başkanı Abdullah Erdemir, geçen yıl ekim ayında İzmir-Ödemiş kara yolundaki İlkkurşun- Kayaköy yol ayrımının iki tarafına dikilen "Çakırcalı Mehmet Efe Evi" tabelasının konağa ilgiyi artırdığını belirtti. Yıkılmak üzere olan konağı belediye mülkiyetine alıp, onarmak için mülk sahibine ulaşmaya çalıştıklarını kaydeden Erdemir, bu gerçekleşmeden herhangi bir girişimde bulunamayacaklarını söyledi.
Tarihi mirasın korunmasını, gelecek kuşaklara aktarılmasını ve beldenin turizmden pay almasını istediklerini ifade eden Erdemir, restorasyon çalışmasından sonra beldeye önemli bir tarihi yapıyı kazandırmayı hedeflediklerini anlattı.

Tabela var ama

Konağın yakınında esnaflık yapan Mehmet Akkaş da tabela nedeniyle son zamanlarda ziyaretçi sayısında önemli artış olduğunu kaydederek, "İlgisizlikten harabeye dönmüş bu binayı gösterirken utanıyorum. Bir an önce yetkilileri burayı kurtarmaya davet ediyorum" dedi.
İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünde folklor araştırmacısı olarak görev yapan Ödemişli İzzet Kocadağ ise konağın restorasyonu için ilk iş olarak tescil işleminin yapılması gerektiğini söyledi.
Kocadağ, Kültür ve Turizm Bakanlığının desteklemesi durumunda konağın 7-8 aylık çalışma ve 200 bin YTL ödenek ile ayağa kaldırılabileceğini ifade etti.

Haber Ekspres / 21.02.2008