‘AKP’nin politikaları tarımı öldürdü’

'AKP'nin politikaları tarımı öldürdü'

İZMİR (Demokrat Radyo)- TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi'nin 'Tarım Haftası' etkinlikleri kapsamında düzenlediği konferansta konuşan Ziraat Mühendisleri Odası Genel Başkanı Dr. Gökhan Günaydın, AKP hükümetinin uyguladığı tarım politikalarının ülkeyi tarımsal anlamda her geçen gün geriye çektiğine işaret ederek, Gayri Safi Milli Hâsıla’dan tarımsal alana ayrılan payın yetersiz olduğunu söyledi.

Makine Mühendisleri Odası Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi'nde gerçekleştirilen konferansa konuşmacı olarak Ziraat Mühendisleri Odası Genel Başkanı Dr. Gökhan Günaydın katıldı.

Konferans öncesinde açılış konuşması yapan Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Kamil Okyay Sındır, 'Ziraat Haftası' nedeniyle gerçekleştirdikleri etkinlikler çerçevesinde Türkiye'nin en önemli sorunlarından biri olan 'tarımsal faaliyetlere' dikkat çekmek istediklerini kaydederek, uygulamada yaşanan aksaklıklar nedeniyle her geçen gün tarımda gerilemenin yaşandığını ifade etti.

Daha sonra sunumunu slayt eşliğinde gerçekleştiren Günaydın, yıllara göre, Türkiye'nin tarım sektöründe geriye düşmenin olduğunu vurguladı.

AKP hükümetinin tarım politikalarında 'sınıfta kaldığını' söyleyen Günaydın, "Biz 2006 yılında yaptığımız bir basın açıklamasıyla kuraklığa dikkat çekmiş ve bu konuda önlem alınmasını istemiştik. Ancak hükümetin önlem diye geliştirdiği şeyler son derece komik düzeyde kalmıştır. Yani, dişimizi fırçalarken muslukları az açmayla çözülemeyecek bir sorunu bu düzeye çekmişlerdir" dedi.

Konuşmasının sonunda TEKEL'i özelleştirilme politikalarını eleştiren Günaydın, önümüzdeki süreçlerde yabancı sermayeye devredilecek bu alanların tütün ve üzüm üreticisi açısından bir yıkım olacağını belirtti.

Konferansın ardından Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi, tarımsal alanda katkılarından dolayı 'Hizmet Ödülleri' verdi.
Buna göre; Tarım Ekonomisi Dalı'nda Prof. Dr. Metin Talim, Tarım Teknolojileri Dalı'da Prof. Dr. Erdoğan Uz, Su Ürünleri Yetiştiriciliği Dalı'nda Dr. Atilla G. Alpbaz, Bitkisel Üretim Dalı'nda Prof. Dr. İbrahim Demir ve Basın Dalı'nda Gazeteci Ali Ekber Yıldırım'a ödülleri verildi.

Demokrat Radyo / 07.01.2008