AKP’nin Leylek Planı!

 

İSTEDİKLERİ OLMAYINCA

Belediyeler Ege’ye açıldı
<Fatih YAPAR – Yenigün 02.02.2007> {nomultithumb}
İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan ve geçtiğimiz Ekim ayında onaylanan 1/25 binlik Kentsel Bölge Nazım İmar Planı’nda umduğunu bulamayan belediyeler daha büyük olan Kütahya-Manisa ve İzmir’i kapsayan 1/100 binlik Çevre Düzeni Planı’na müracaat etti. AKP İzmir İl Başkanı Ali Aşlık’ın 1/25 binlik planda AKP’lilerin istekleri kabul olmanıca bölgesel plan olan 1/100 binlik planı kastederek “Kargadan büyük leylek var. Belediyenin yaptığı planda istediklerini alamayan belediyelerimiz bakanlığın yaptığı büyük planda istediklerini elde edecekler. Nasıl olsa belediyenin yaptığı plan çevre düzeni planına uymak zorundadır. İsteklerin hepsi yerine gelecek” açıklamasına fırsat olarak gören AKP’liler umudu büyük plana bağladı.
CHP’li belediyeler de müracaat etti
Mecliste kabul edildikten sonra Koruma Kurulu’na gönderilen plan askıya bile çıkmadı. Plan askıya çıkmadan yapılan ve henüz taslak halinde olan Bölgesel Çevre Düzeni Planı’na CHP’li belediyeler de müracaat etti. Umduklarını bulamayan AKP’lilerin tamamı ‘belki kabul olur’ düşüncesi ile gözlerini büyük plana dikerken CHP’li belediyelerin çoğu da kurul onayından sonra askıya çıkacak olan plana ‘dava açılır’ korkusuyla işlerini sağlama almak için yeniden başvuru yaptı. Ekim Ayı’nda kabul edilen 1/25 binlik planda son dakika değişiklikleri ile sesleri kesilen DYP’li ve ANAVATAN’lı belediyeler bir hamle daha yaparak büyük plana başvuru yaptı.
Avkıran: İçim yanıyor
Güzelbahçe Belediye Başkanı Ertan Avkıran’ın taslak halinde olan büyük plana başvuru yaptıklarını fakat taslakta bile isteklirinin yerine getirilmediğini söylerken, “Bu konuda en dertli başkan benim ve konuşmak istemiyorum. İlçemin üniversite ve turizm yeri olması için çok çaba verdim. İçim yanıyor. Yine olmadı” diye konuştu
BAŞKANLAR NE DEDİ?
Seferihisar’ın ANAVATAN’lı Belediye Başkanı Hamit Nişancı: “ Güzelbahçe’den Seferihisar’a kadan olan arada kalan yerlere ikinci konut alanı istedim. Turizm ve golf alanları ile istediklerimi Çevre Planı’na koydurdum.”
Aliağa Belediye Başkanı Tansu Kaya: “ Yine de temkinlik davranmak gerekiyor. Askıya çıkmayan ve taslak halinde olan planlar söz konusu.”
Kemalpaşa Belediye Başkanı Yakup Karaca: “Yaptığımız mücadele bitmiyecek. Üniversite alanı, çöp depolama tesisine ret, sanayi alanı gibi ömemli konuları yine istediklerini belirtik.”
Bayındır Belediye Başkanı Alaettin Çapuk: “Ne olur ne olmaz yine de başvuru yaptık”
Yelki Belediye Başkanı Mustafa Soyoğlu: “Düşük katlı, bahçeli binalar için mücadele verdik. Eğer büyük binalar yapılırsa başkanlığı bırakırım.”