AKP Kazdağı’nı yok etmekte kararlı

AKP Kazdağı’nı yok etmekte kararlı

Belediyelerin ve çevrecilerin karşı çıkmasına rağmen AKP Kazdağı’nda madenciliği desteklemeye devam ediyor

Çanakkale ve Balıkesir’de bulunan neredeyse bütün belediyelerin karşı çıktığı, çevre örgütlerinin tepki gösterdiği Kazdağı’nda altın aramayı AKP Hükümeti desteklemeyi sürdürüyor.
Kazdağı’nda, altın ve gümüş için, 13 işletme ve 24 arama ruhsatı verildi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, DTP Diyarbakır Milletvekili, Grup Başkan Vekili Selahattin Demirtaş’ın, Kazdağı’nda altın ve değerli maden aramasına ilişkin soru önergesine yazılı yanıt verdi.
Bakan Güler’in verdiği bilgiye göre, Kazdağı’nın bir bölümünün bulunduğu Çanakkale’de 9 firmaya, 8 işletme, 18 de arama ruhsatı verildi. Bu firmalar, çeşitli yerlerde 18 altın, 6 altın ve gümüş, bir kurşun, bakır, çinko, gümüş, altın projesi ve bir de altın, molibden, bakır, gümüş, çinko ve kurşun için arama ve işletme ruhsatı aldı.

Siyanür kullanılmayacakmış!
Balıkesir’de ise 5 işletme ve 6 arama ruhsatının; 8’i altın için 3’ü altın ve gümüş için verildi.
Cevher olarak altının çıkartılması sırasında siyanür kullanılmadığını iddia eden Güler, teknolojinin sunduğu imkanlar ve artan çevresel duyarlılık sonucunda, Türkiye’de yapılan arama faaliyetlerinde ve işletmeye açılan altın madenlerinde ileri düzeyde çevre önlemleri alınması sonucunda, bu alanda gelişmiş ülke standartlarının yakalandığını savundu.
Bakanlığın yaptığı kontrollerde, madenciliğin, sahalarda gerekli yerlerden izinlerin alınarak yapıldığının belirlendiğini vurgulayan Güler, ilgili kurumlarca yapılan incelemelerde de mevzuata aykırı bir durum tespit edilmediğini ifade etti.

Zararları bakan da biliyor ama…
Madenciliğin çevreye etkilerinin yadsınamayacağına işaret eden Güler, şunları kaydetti: “Ancak, madencilik sektöründe, çevre dostu teknoloji ve yöntemlerin kullanılması, madencilik süreçlerinde veya sonrasında çevrenin korunmasına ya da yenilenmesine yönelik önlemlerin alınması, sektörün gelişimini engellemeyecek, aksine genel anlamda sektörün gelişimine, bulunduğu bölgenin gelişmesine ve kalkınmasına yönelik katkıyı yapacaktır. Ülkemizin önemli sosyal sorunlarının başında, bölgeler arası gelişmişlik farkı ve bunun yarattığı iç göç ile işsizlik gelmekte olup bu açıdan da bakıldığında madencilik sektörünün, yöresel istihdam için zorunlu ve katma değeri en yüksek bir işkolu olduğu gerçeği kendiliğinden ortaya çıkmaktadır. Sanayinin hammaddesi olan madenlerin de ülke ekonomisine kazandırılması amacıyla yerüstü zenginliklerimiz ile yeraltı zenginliklerinden sadece birinin tercih edilmesi yerine, her ikisinin de birlikte ülke ekonomisine katkısının sağlanması uygun olacaktır.” (Ankara/EVRENSEL)

Çevreciler, Kazdağı’nı ziyaret etti
Çeşitli illerden bir araya gelen Doğa Sporcuları ve Çevre Gönüllüleri, altın arama şirketlerinin gözde mekanı olan Kazdağı’nı ziyaret etti.
Altın arama faaliyetleriyle gündeme gelen Kazdağı, doğa sporcularını ve çevre gönüllülerini ağırladı. İzmir, İstanbul, Antalya gibi illerden gelen çevreciler, Kazdağı’nda yürütülen altın madenciliği faaliyetlerden etkilenecek olan Küçükkuyu ve Bahçedere Köyü halkı ile bayramlaştı. Çevreciler, maden karşıtı faaliyetleriyle sesini duyuran İmeceEvi ve Kazdağı Koruma Girişimi irtibat bürolarını da ziyaret ederek, dayanışma ve destek mesajlarını iletti.

Evrensel / 23.12.2007