Çakmur’un davası Hazine’yi yaktı

10 yıl süren mahkeme sonunda devlet kendi arazisini 123 milyon YTl ödeyerek alacak

Kamuoyunda "ballı takas" olarak bilinen Hazine ile özel bir kooperdatif arasındaki arazi değiş tokuşu, sonunda yine devletin başında patladı. Uzun yargı sürecinden sonra Hazine, kendi malını 10 yıl sonra 123 milyon YTL'ye yeniden satın aldı.
Maliye Bakanlığı'nı seferber eden tazminat olayı, 10 yıl önceki bir takas işlemi ile başladı.
İzmir Foça'da, mülkiyeti Yeni Foça Asmadere Yapı Kooperatifi'ne ait 834 bin 435 metrekare yüzölçümlü ve 1 milyon 104 bin 88 YTL bedelli 11 adet taşınmaz, SİT alanında kaldıkları için, İzmir-Çiğli'de Mavişehir'e yakın, Hazine'ye ait 830 bin 405 metrekare yözülçümlü ve 1 milyon 105 bin 100 YTL bedelli taşınmazla takas edildi.

İptal ettirdi
Takas, Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Yüksel Çakmur'un itirazi ile iptal edildi. Hazine de, kooperatifi ve arazinin yarısının sahibi olan üçüncü kişileri mahkemeye verdi. Karşıyaka 2. Asliye Hukuk Mahkemesi, parsellerden birinin Hazine adına tesciline, diğer parsel hakkındaki talebin ise reddine karar verdi.
Mahkeme, 19 Nisan 2000 tarihinde, kooperatifin bu talebini uygun görerek, tapu iptaline karar verdi. Yargıtay aşamasında kooperatif, davadan feragat etti.
Bu noktada ilginç bir dava gündeme geldi.
Yapı Kooperatifi, 1746 no'lu diğer parselin Hazine adına tescil edilmesinin "kooperatifin mal varlığında azalmaya sebebiyet verdiği" iddiasıyla İstanbul Kadıköy 1. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde tazminat davası açtı. Mahkeme, Hazine'yi, kooperatife 80 milyon YTL tazminat ödemeye mahkum etti. Bu karar Yargıtay tarafından bozuldu. Ancak, Mahkeme kararında ısrarcı oldu ve 5 Ekim 2006'da 57 milyon YTL'lik tazminata mahkum edildi.
Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, tazminat tutarının da 40 milyon YTL'yi aşmaması gerektiğine karar verdi.
Hazine avukatları, Yargıtay 4. Hukuk Dairesi'ne "karar düzeltme" istemiyle başvurdu. Hazine avukatlarının 'karar düzeltme' başvurusunun reddedilmesi halinde, Hazine, söz konusu kooperatife kanuni faizi ve vekalet ücretleriyle birlikte yaklaşık 123 milyon YTL tazminat ödeyecek.

Yeni Asır – 04.10.2007{nomultithumb}