AKKUM KOYU’NDAKİ BİNALARIN YIKILMASI İSTENDİ

TURİZM BÖLGESİ İLAN EDİLEN AKKUM KOYU'NDAKİ BİNALARIN YIKILMASI İSTENDİ
Tümer'in villası kurtuldu Cihan Ünal'a yıkım kararı

Seferihisar'daki 100 konut, 20 turistik tesis ve 110 arsanın iadesi için açılan dava sonuçlanıncaya kadar mülklere tedbir konuldu

Fenerbahçeli futbolcu Tümer Metin'in evi şimdilik yıkım dışında kalırken, ünlü oyuncu Ünal'ın evi mahkemelik alanda bulunuyor

MUSTAFA KARABULUT (SEFERİHİSAR)

Orman Genel Müdürlüğü, Turizm Bakanlığı'nın 'Turizm Bölgesi' ilan ettiği Seferihisar'ın Akkum Koyu'ndaki 100 villa, 20 turistik tesis ve 110 arsanın orman alanı içinde kaldığı iddiası ile dava açtı. Seferihisar Asliye Hukuk Mahkemesi de yargı süreci sonuçlanıncaya kadar, toplam 230 parselden 45'i hakkında 'tedbir' kararı verdi. Mahkeme kararı üzerine bölgede inşaatlar durdu, mülklerin üçüncü kişilere devri yasaklandı.
Toplam 230 mülk ve arsayı ilgilendiren durumda, denize 50 metre mesafesi olan Cihan Ünal'a ait 2 katlı villa, mahkemeye verilenler arasında yer aldı. 45 villa için alınan 'tedbir' kararının Cihan Ünal'ın villası için de verilmesi beklenirken, aynı binanın yanında arsa alan sanatçı Türkan Şoray, burayı daha sonra sattığı için Orman Genel Müdürlüğü ile mahkemelik olmaktan kurtuldu.

Bakımını yaptı
Fenerbahçeli milli futbolcu Tümer Metin'in villasının bulunduğu Barış Sitesi ise 1980'li yıllarda çekilen hava fotoğraflarında zeytinlik olarak görüldüğü için orman kapsamı dışında kaldı. Tümer Metin, 12 yıl önce yapılan, kendisinin ise 4 yıl önce aldığı dubleks villanın bakımına özen gösterek yazlığının bahçesini güller, çalı çiçekleri ve selvi fidanları ile yeşillendirdi.

Belediyeden aldılar
Akkum'da arsa, tesis veya villaları bulunan mülk sahipleri, "Orman Genel Müdürlüğü 1976'li yılında buradan orman kadastrosu geçirdi ve bölgenin orman dışı olduğuna karar verdi. Dönemin Belediye Başkanı Tayyar Orhon da 635 dekarlık alanın 135 dekarını, her biri 450 metrekare olacak şekilde parselledi ve 125 arsanın satışını yaptı. 1981'de tapu kadastrosu geçti ve arazinin tapusu belediyeye devredildi" dediler.
İlçe halkı, Orman Genel Müdürlüğü'nün daha önce orman dışında olduğu ilan edilen alanla ilgili olarak 1988 yılında itirazda bulunduğunu, Seferihisar'daki Kadastro Mahkemesi'nin 635 dekar alanın tapusunu belediye üzerine tescillediğini kaydetti. O dönemdeki Belediye Başkanı Cumhur Gürüz, 635 dekarlık arazinin 450 dönümünü turizm alanı, 235 dekarlık kısmını da konut alanı olarak imara açtı. Meydana gelen 230 parselden 1976 yılında satılan 125'inin tapusu sahiplerine dağıtıldı. Villa yapanlara imar, inşaat, oturma izinleri verildi. Kalan 105 parsel de ihale ile başka kişilere satıldı. Orman Genel Müdürlüğü, aradan 19 yıl geçtikten sonra bir kez daha olayı yargıya taşıdı. Tonoz Pansiyon adıyla faaliyet gösteren bir turizm kuruluşunun orman alanına taştığı iddiası ile mahkemeye yapılan başvuruyu, yenileri izledi ve 230 parselin tamamının orman alanında kaldığı iddiası ile dava açıldı.
Akkum'da toplam 1150 yatak kapasitesi ile İngiliz ve Fransızlar'a hizmet veren tatil köyleri, pansiyon ve oteller bulunuyor. Alaçatı'dan sonra Çeşme Yarımadası'nda ikinci büyük sörf kulubü de Akkum Koyu'nda yer alıyor

Akkum'da iki pansiyonu bulunan turizmci Mustafa Sakallıoğlu şunları söyledi: "İki tesisimin arsasını 1992'de satın aldım. Bölge koruma amaçlı SİT kapsamı içinde kaldığından bir yıl kazı çalışmaları yaptım ve iki yıl inşaat süresinden sonra 1995 yılında ruhsat aldım ve hizmete açtım. Arsayı alırken Orman İdaresi de dahil olmak üzere ilgili tüm kurumlardan onay aldım. O yıllarda günümüz parası ile 500 bin YTL para harcadım. Kadastronun geçtiği 20 yıldan beri Orman Genel Müdürlüğü itiraz etmedi. 15 yıl önce bu bölgede Koruma Amaçlı İmar Planları yapıldı ve askıya asıldı. Benim gibi yatırım yapan yerli ve yabancı uyruklu 100 civarında turizimci ve ev sahibi var. Akkum'da Onur Air adlı büyük bir firma, tatil köyü inşaatını tamamlama aşamasına geldi. Bu olay bölgemiz turizmini ve Seferihisar'ı öldürür" dedi.

Seferihisar'a altı yıl önce Clup Atlantis Tatil Köyü'nü kuran Onur Air Grubu, Akkum koyunda 800 yataklı tatil köyü kurmak için 3 yıl önce inşaata başladı. Arsa, zemin etütleri, proje, imar, iskan ruhsatları, harçlar ve inşaat çalışmaları için bugüne kadar 60 milyon YTL harcayan Onur Air, kaba inşaatın yüzde 50'lik kısmını aştı. Grup, davalar nedeniyle oluşan belirsizliği aşmaya çalışıyor.

Orman Genel Müdürlüğü'nün kendisine ait olduğunu iddia ettiği alanda Fransız Tatil Köyü adıyla bilinen Marmara Club, Atlantis Tatil Köyü, Tuncay Kafe, Yolcu Kafe, Gross Kafe, Yakamoz Restoran, Orman Kafe, Çangar Market, Huzur Otel, Huzur Pansiyon, Tonoz Pansiyon, The Municipal, Atlantis Clup Neptün ve 6 büfe bulunmaktadır.

KRONOLOJİ
* Türkiye'de ikinci konut inşaatları yaygınlaşmaya başlayınca Seferihisar'ın Akkum koyu da ilgi çekti.
* 1976 yılında geçirilen orman kadastrosu, bölgenin orman alanı olmadığına karar verdi.
* 1981 yılında tapu kadastrosu geçti ve alan belediyeye devir edildi.
* Belediye aynı yıl 125 parsel sattı.
* Arazilerin tapuları çıkmadığı için arsa alanlar inşaata başlayamadı.
* 1988 yılında Orman Genel Müdürlüğü, arazilerin orman alanı içinde kaldığını iddia ederek mahkemeye başvurdu.
* Seferihisar Kadastro Mahkemesi itirazı reddetti. Bölgenin yapılaşma alanı olduğuna karar verdi.
* 2000'li yıllarda Tonoz Pansiyon'un inşaatının bir bölümünün orman alanına taştığı iddiası ile konu yine mahkemelik oldu.
* 2007 yılında da Orman Genel Müdürlüğü, aralarında sinima sanatçısı Cihan Ünal'ın evinin de bulunduğu 100 villa ve toplam 230 parselin ormana ait olduğu iddiasıyla mahkemeye gitti.
* Seferihisar Asliye Hukuk Mahkemesi de Kısmen Tapu İptali ve Orman Vasfı ile Tescil Meni Müdahale davalarında dava sonuna kadar ihtiyati tedbir kararı aldı.

Yeni Asır / 07.01.2008 {nomultithumb}