Akdeniz Kentler Birliği ile daha da gelişeceğiz

Başkan Kocaoğlu, üyeliğin İzmir'e büyük katkı sağlayacağını söyledi

HABER MERKEZİ Yeni Asır  – 13.12.2006

Büyükşehir Belediyesi Dış İlişkiler Koordinatörlüğü'nün girişimleri sonucunda, İçişleri ve Dışişleri Bakanlıkları tarafından onaylanarak yürürlüğe giren anlaşma ile İzmir, Akdeniz Kentleri Birliği'nin (MEDCITIES) resmi üyesi oldu.
Akdeniz kıyı kentlerinin çevresel koruma ve yönetimi konusunda görüş alışverişinde bulunmak, sorun ve ihtiyaçları tespit ederek çözüm konusunda işbirliği geliştirmek, sürdürülebilir gelişme çerçevesinde hareket etmek amacını taşıyan MEDCITIES, üyelerini çeşitli fonlarla da destekliyor.
Daha sağlıklı ve yaşanılabilir bir çevre için deneyimlerin paylaşılmasının önemli olduğu görüşünden yola çıkan MEDCITIES, dönem dönem üye şehirlerinde hava kirliliği gibi konularda araştırmalar yaparak, araştırma sonuçlarını diğer üye ülkelerle paylaşıp ortak çözüm bulunması konusunda somut adımlar atıyor.
Kentler arası işbirliğinin artırılmasının ve Avrupa komşuluk politikasının oluşturulmasının çok önemli olduğunu belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, "MEDCITIES İzmir kentine büyük katkı sağlayacak. Özellikle kıyı şeritlerinin ve çevrenin korunması konularında kentlerin yaşadıkları deneyimleri, sorunları ve çözümleri birbirleri ile paylaşmaları oldukça yararlı" dedi.
Kocaoğlu, şöyle konuştu: "İzmir kenti olarak komşu ülke şehirlerinde yaşanan çevresel sorunları da yakından takip ederek, aldıkları önlemleri ve geliştirdikleri projeleri izleme şansı bulacağız. Bu oluşum ile Akdeniz çevresinin daha sağlıklı olması için üzerimize düşen neyse yapmaya hazırız ve zaten sürdürdüğümüz çalışmalarımıza da bu kapsamda devam edeceğiz."