Akdeniz ile Karadeniz kruvaziyerle birleşecek

SİNAN DOĞAN (HABER MERKEZİ) 

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün'ün katılımıyla yapılan ve İTO tarafından düzenlenen "2. Uluslararası Akdeniz Ticareti ve Liman Kentleri: Geçmiş ve Gelecek Kongresi"ne, İzmir merkezli Doğu Akdeniz ve Karadeniz kruvaziyer turlarının düzenlenmesi damga vurdu. İzmir'i "homeport" yapmayı planlayan İtalyan Costa firmasının yetkilileri, kentte başarı öyküsü yazacaklarını belirtti.

ÖNYARGI HATASI
Mısır, Yunanistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Güney Kıbrıs, Tunus, Fas, İtalya, İspanya, Gürcistan, Libya, Tunus, Fas ve Malta'dan konukların katıldığı toplantıda konuşan Bakan Ergün, Akdeniz ülkelerinin aynı mahallenin çocukları olduğuna dikkat çekerken, "Bugün karşılıklı yatırım ve ticaretin önündeki engel mevzuattan değil tarihi yanılgı ve önyargılardan geliyor. Geçmişi, geleceğimizin önünde bir engel olarak koymayalım. Geçmişteki beraberlikleri, gelecekteki fırsatlara dönüştürmeyi bilmeliyiz. Gelin Akdeniz'i önyargıların ve savaş gemilerinin gezdiği bir deniz olmaktan çıkarıp, barış ve ticaret filolarının dolaştığı bir deniz haline getirelim" dedi. Ergün, iktidara geldikleri 903 milyon dolar olan Türk-Yunan ticaretinin 2008 sonunda 4 kat artarak 3.6 milyar dolara çıktığını vurguladı.
Vali Cahit Kıraç ise, "Alsancak Limanı'nın kruvaziyer limanı hale getirilmesi, ardından da yeni bir liman yapılması için yürütülen çalışmaları yakından takip ediyoruz" dedi.

3 MİLYON YOLCU
Demirtaş ise, "İpekyolunu kruvaziyerlerle denize taşımak, yeniden yaratmak istiyoruz. Ülkemizin de Akdeniz, Ege ve Karadeniz destinasyonlarındaki payını azami ölçüde artırmasına çalışıyoruz. Kentimize son 7 yılda kruvaziyer gemilerle gelen toplam yolcu sayısı 1 milyon 522 bin 127'ye ulaştı. İzmir olarak 2009'da yüzde 17.9, bu yılın ilk 6 ayında yüzde 24.22 pay aldık. Şu anda 118 sefer ile 295 bin 952 kişi geldi. Sıfır noktasından başladık, ikinci kruvaziyer limanı olduk" dedi. Yeni hedeflerinin, yeni kruvaziyer limanı ile 3 milyon kruvaziyer yolcusuna ulaşmak olduğunu belirten Demirtaş, "Hayalimiz, Akdeniz ile Karadeniz'i kruvaziyer ile birleştirmek. Ülkemizin Akdeniz, Ege ve Karadeniz bağlantılı turlarının artık hayata geçmesi lazım. Elele verip limanlarımız arasında gezecek dev kruvaziyer gemileri ile Akdeniz'i bir dantel gibi örmeyi sabırsızlıkla bekliyorum" şeklinde konuştu.
Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ise, "Akdeniz'deki diğer metropollerle ilişki kurmak, onlarla ortak kültür ve sanat projeleri geliştirmek arzusundayız. Limanımızı yeniden Akdeniz'in en büyük işlem hacmi getirecek her türlü oluşumun içinde hatta göbeğinde yer almak istiyoruz" şeklinde konuştu. EBSO Başkanı Ender Yorgancılar da, Akdeniz'de vize işlemlerinin kolaylaştırılması ve kaldırılmasının, ülkeler arasındaki ilişkiyi artıracağına dikkat çekti. Uluslararası Genç Girişimciler Derneği Dünya Başkan Yardımcısı Chiara Milani de 2015 Avrupa konferanslarını yapmayı planladıkları aday şehirlerden birinin İzmir olduğunu söyledi.

"İzmir ile evlendik"
Akdeniz Kruvaziyerler Birliği Başkanı Giovanni Spadoni, "Kendimi burada vatanımda gibi hissediyorum. İzmir'in büyümesi Akdeniz'in de büyümesi anlamına geliyor" dedi. Costa Crociere Deniz Operasyonları Direktörü Roberto Ferrarini, "Biz kendimizi birkaç yıl önce İzmir ile evlenmiş kabul ediyoruz. Buraya geldiğimizde, 'Arkadan başkaları da gelecek' dedik. İzmir'i önemli bir kruvaziyer limanı haline getirdik. Liman yalnız kalmamalı. Güçbirliği yapılmalı. İzmir bir başarı öyküsü. Ama daha iyi altyapıya ve daha çok rıhtıma ihtiyacımız olacak. Çünkü sıkışıklık kruvaziyer turizminde en önemli sorunlardan biri" diye konuştu. Demirtaş ise Costa CEO'su Foschi'nin, Fascinosa adlı gemisinin vaftiz töreninin (geminin ilk defa denize indirilmesi) 2012 yılında İzmir'de yapılacağını açıkladığını söyledi.

Kaynak: Yeni Asır – 15.10.2010