Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi, sağlık müzesi olacak

 


Teması “sağlık” olarak belirlenen EXPO 2015’i gündemde tutmak için

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin öncülüğünde bir araya gelen 72 kurum ve kuruluşun katılımıyla oluşturulan “Sağlıklı Kentler Platformu” ilk toplantısını, dün Kocaoğlu’nun başkanlığında gerçekleştirdi. Sağlıklı Kentler Platformu’nun toplantıları 23-26 Temmuz tarihleri arasında yapılacak.Kocaoğlu yaptığı konuşmada İzmir’in sağlık konusunda açılım yapabilecek bir kent olduğunu söyledi. İzmir Enternasyonal Fuarı çerçevesinde ilk yardımla ilgili bir sempozyum düzenleyeceklerini belirten Kocaoğlu şuyle devam etti:
“Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi’nde de sağlık teması işleyeceğiz ve orayı sağlık müzesi haline getireceğiz. EXPO 2015’in temasını ‘sağlık’ olarak belirlemiştik. Bu nedenle EXPO’yu ve sağlığı İzmir’in gündeminde tutacağız. Kurulduğu günden bu yana her zaman ‘sağlık merkezi’ olan İzmir, Sağlıklı Kentler Birliği projesi ile EXPO iddiasını daha da güçlendirecek. Sağlıklı Kentler Platformu’nun, İzmir’deki çalışmaların mutfağı olacak.”
Kentin politikası
Sağlıklı Kentler Projesi Koordinatörü Yeşim Müderrisoğulu yaptığı sunumda, DSÖ Sağlıklı Şehirler Ağı’na üyelik için gerekli şartların bir bir yerine getirildiğini açıkladı. Müderrisoğlu, “Öncelikle ulusal birliğe üye olduk. Sağlıklı Kent Proje Ofisimizi hazırladık. Politik taahhütümüzü de yerine getirdikten sonra, sıra kentin sağlık profilini çıkarılmasına geldi. Projeye destek için İzmir’deki sivil toplum örgütlerine yapılan çağrıya yanıt veren yaklaşık 39 sivil toplum örgütü, Vilayet’e bağlı çeşitli müdürlükler, belediye şirketleri ve ilçe belediyelerinin katılımı ile toplam 72 farklı kurum ve kuruluşun katılımı ve desteğiyle tüm verileri hızlı bir şekilde derleyerek, 2008’e kadar mevcut durumu tespit etmeyi amaçlıyoruz. Daha sonra da şu an 4. fazı devam eden  Dünya Sağlık Örgütü’nün Sağlıklı Kent Projesi’nin 5. fazına üye olmak için girişimlerimize başlayacağız” dedi.Sağlıklı Kentler Platformu’nda tüm katılımcıların grup grup bilgilendirilmesinden sonra önümüzdeki hafta, tüm temsilcilerin katılacağı bir toplantı yapılacak. Bu toplantıda platformda yer alacak çalışma grupları, grup yürütücüleri ve iletişim kurulu da belirlenecek.

Gazete Yenigün 24.07.2007{nomultithumb}