Agora, derinliklerinde kent tarihini saklıyor

Kazı Başkanı Akın Ersoy, bölgenin sembolü haline gelen üst kısmındaki sütunların yanı sıra alt katta bir kültür hazinesi olduğunu dile getirdi

İLKER ÇOBAN(HABER MERKEZİ)

İzmir'in kültür hazinesi Agora Ören Yeri'nde 3 yılda bulunan eser sayılarında önemli oranda artış elde edildi. Agora Kazı Başkanı Akın Ersoy, Agora'da 2007'de 30, 2008'de 70 ve 2009'da 120 adet, müzede sergilenebilecek boyutta envanterlik eser ortaya çıkardıklarını açıkladı. Uzun yıllardır Kültür ve Turizm Bakanlığı, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İzmir Ticaret Odası'nın maddi, manevi desteğiyle kazılan Agora Ören Yeri, İzmir'in kent hazinesi haline geldi. Geçtiğimiz aylarda Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün de ziyaret ederek "hayran kaldım" dediği Agora'nın yıldızı iyice parladı. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin çevrede yaptığı kamulaştırmaların da 2 bin 500 yıllık tarihe sahip Agora'ya olan ilgiyi artırdığı belirtildi.
Agora, sembolü haline gelen üst kısmındaki sütunların yanı sıra alt katında da hazine barındırıyor. Sütunların altında Roma Dönemi'ne ait 2 bin 500 yıldır aralıksız akan bir çeşme, restorasyonu yeni tamamlanan bir su kanalı, alışveriş merkezi ve depolama alanları ile bin 800 yıl önce İzmir'de yaşayan Romalılar tarafından duvarlara çizilen ve ziyarete henüz açılmamış olan gemi, şovalye ve kuş figürlerini içeren karikatür ve resimler bulunuyor. Agora'dai adliye ve kent meclisi surlarının altındaki alanda ise kemerler ve taşıyıcı tonozların yanı sıra, alışveriş merkezi, depolama alanları ve Kemeraltı'na çıkış kapıları yer alıyor. Ersoy, "Agora, Roma Dönemi'nde kentin kamu binalarının ve alışveriş merkezinin bulunduğu bir alandı. Adliyeye ve kent meclisine gelenler, bu arada alt kata inerek alışveriş yapıp zaman geçiriyorlardı" diye konuştu. Ersoy, kamulaştırılan bölgede dev bir mozaik alan bulduklarını da söyledi.

Cumhurbaşkanı yeniden gelecek
Agora'yı geçtiğimiz haftalarda ziyaret eden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, beraberindekilere, ören yerine tekrar geleceğini ve çalışmaların takipçisi olacağını söyledi. Cumhurbaşkanı Gül'ün desteği, kentin yöneticilerini ve kazı heyetini heyecanlandırdı. Gül'ü en çok etkileyen Agora'nın alt kısmında bulunan, kaynağının Kadifekale'deki bir pınar olduğuna inanılan ve yeraltındaki su kanalları yoluyla ören yerine ulaşan suyun aktığı tarihi çeşme oldu.

Kaynak: Yeni Asır – 01.06.2010 {nomultithumb}