Adres karmaşasına son

Büyükşehir Belediyesi'nin, hizmetleri hızlandıracak Coğrafi Bilgi Sistemi projesi kapsamında 780 binadan 600 bininin verileri, fotoğraflarıyla birlikte işlendi


Ekipler, kapı kapı dolaşarak gerekli dokümanları topladı. Bilgiler, merkezde kayıtlara geçirildi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, kent verilerinin sağlıklı bir şekilde toplanmasını sağlayacak projesinde mesafe almaya devam ediyor. Coğrafi Adres Bilgi Sistemi'nde (CABS) veri toplama çalışmaları son aşamaya gelindi. Adres karmaşasına son verecek, altyapı hizmetleri ile kurumlararası koordinasyonu güçlendirecek, adres bilgi sistemini kullanan özel ve kamu kuruluşlarının hizmetlerine etkinlik kazandıracak sistemin, Ağustos ayına kadar tamamlanması hedefleniyor.
2007 Ocak ayında başlayan çalışmalar kapsamında 780 bin binadan 600 bininin verileri, fotoğrafları ile birlikte sisteme işlendi. Bu binalarda bulunan 1 milyon adet bağımsız birim (daire-kat-işyeri) ile ilgili bilgiler de toplanıp 600 bini veri tabanına aktarıldı. Mükerrer adresler teke indirildi.

Avantaj sağlayacak
Ulaşım bilgi sistemi için gerekli olan yolların yapım malzemesi ile megapol sınırları dahilindeki toplam 6 bin 500 kilometrelik yolun kullanım ve gelişmişlik durumuna ilişkin veriler de sisteme girildi. Yolların, trafik işaret levhaları ve yol donanım fotoğrafları çekildi.
350 kişinin sahada, 150 kişinin de bilgi işlem merkezinde görev yaptığı çalışmalar, tüm ilçelerde sürdürülüyor. Elde edilen birgiler, daha sonra uydu görüntüleriyle eşleştirilerek web servisleri aracılığıyla coğrafi bilgi kullanıcılarına aktarılacak.
2007 yılı sonunda tamamlanacak projeyle İzmir Büyükşehir sınırlarındaki adres karmaşasına son verileceği, afet ve acil durum yönetimi de dahil olmak üzere, adres verisini kullanan tüm kurum ve kuruluşların daha etkin, hızlı ve doğru hizmet verebilmesinin sağlanacağı bildirildi.
Çalışmalar tamamlandığında hastaneler, hekimlerin branşlarına göre muayene adresleri, acil merkezler ve ambulans yerleri kolaylıkla belirlenebilecek. Yangın durumunda itfaiyeye, acil durumlarda tüm kamu kurum ve kuruluşlarına büyük kolaylık sağlanacak. Acil durumlarda hız ve zaman kazanılacak.
Ayrıca vatandaşlar, internet ortamında girdiği adresteki binayı üç boyutlu modelleme üzerinde görebilecek. Sistem adres ararken de büyük kolaylık sağlayacak.

YeniASIR- 30.05.2007{nomultithumb}