Adalarda strateji yok

Ege’deki satılık adaların yabancılar tarafından alınmasının önünde hiçbir engel bulunmadığına dikkat çekiliyor

Adalarda strateji yok

Bozcaada’nın dibindeki Tavşan Adası da ‘satılık’ etiketli adalar arasında yer alıyor. Çanakkale Boğazı’na hakim durumundan kaynaklanan stratejik önemine karşın bu adanın bile yabancılar tarafından alınmasının önünde engel yok.

 

HAKAN DİRİK

Finans batağındaki Yunanistan'a Avrupa ülkeleri tarafından “adalarını sat” önerisi hafızalardaki yerini korurken, Türkiye'nin Ege'deki adaları el değiştirmeye başladı. Dikili yakınlarındaki Garip Adası'nın satışı, Ege'de benzer konumda alıcı bekleyen stratejik konumdaki adaların durumunu tartışmaya açtı. Son çıkarılan yasalarla bu adaların yabancıların eline geçmesinin önünde hiçbir engel bulunmadığı vurgulanıyor. Eski Tapu ve Kadastro Genel Müdür Yardımcısı Orhan Özkaya, “Bu adaların satılmasının Kuzey Kıbrıs'ın, Bozcaada'nın satılmasından farkı yoktur” dedi.

 

YUNAN İLGİSİ

Yunanistan'ın Midilli adasına yalnızca 13 deniz mili mesafede bulunan Dikili yakınlarındaki Garip adasının el değiştirdiği açıklandı. Dartar ailesine ait adanın Fiyapı tarafından yaklaşık 35 milyon dolara satın alındığı bildirildi. Buraya 350 milyon dolarlık yatırım yapacağını duyuran şirket, turizm için inşaat izni olan adanın adını “Fi Island” olarak değiştirdiğini duyurdu. Ada, bir dönem Yunanlıların satın alma girişimine ilişkin spekülasyonlarla da gündeme gelmişti. Hatta adanın sahiplerinin yetki verdiği emlak kurumu, satışı bir süreliğine geri çekmişti.

Bademli Koyu'ndaki Garip adasının satışı, gözlerin stratejik öneme sahip benzer konumdaki adalara çevrilmesine neden oldu. Örneğin, Çanakkale Boğazı için stratejik öneme sahip Bozcaada'nın dibindeki Tavşan adası da satıştaki adalardan. Orhan Özkaya, bu ve benzeri adaların yabancıların eline geçmesinin önünde hiçbir yasal engel olmadığını kaydetti. Yabancıların Türkiye'deki mülk edinmesine yönelik yasaların adalar için de geçerli olacağını belirtti. Stratejik adaları denetleyen bir üst kurumun da bulunmadığını söyledi. Böylesi konularda kısıtlamalar olması gerektiğini vurgulayan Özkaya, “Çıkarılan yasalarla şahıslar adaları istedikleri gibi alıp satabiliyorlar. Oysa doğal servetler, tabii kaynaklarımız satılamaz. Bunların satılmasının Kuzey Kıbrıs'ın, Bozcaada'nın satılmasından farkı yoktur” diye konuştu.

 

SIRADAKİLER

Göcek’te Domuz Adası, Kınalı Ada'nın karşısındaki Kaşık Adası, Bodrum'daki Apostrol Adası, daha önce Uzan'ların elinde bulunan Göcek'tek Zeytin Adası, son dönemde el değiştiren adalardan. “Satılık” adalar arasında Bozcaada'nın yalnızca 1 mil kuzeyindeki Tavşan Adası, Ayvalık'taki Çiçek Adası, Gökova Körfezi'ndeki Orak Adası, Karaca Ada, Marmaris'in Batı Akdeniz sahilindeki Çiftlik Adası gibi doğal varlıklar yer alıyor.

Bir dönem Yunanlıların almak istediği ileri sürülen Dikili’deki Garip Adası el değiştirince, Ege’deki stratejik adaların durumu tartışmaya açıldı.

Kaynak: Cumhuriyet Ege – 30.04.2010 {nomultithumb}