Ada’da Tariş arazisi tartışması sürüyor

{nomultithumb}HaberEkspres – 15.08.2007

Kuşadası'nda 10 yıldır tartışma konusu olan ve belediye tarafından iki kez yeşil alan ilan edilen Tariş'e ait sahil bandındaki 10 dönüme yakın arsanın otel yapılmak üzere satılması büyük tartışmalara neden oldu

Kuşadası Belediye Meclisi'nin bağımsız üyesi Ahmet Altunsoy, satışın belediye tarafından engellenmesini ve buranın yeşil alan yapılmak üzere istimlak edilmesi gerektiğini söyledi.
Kuşadası'nda 10 yıldır büyük tartışmalara yol açan arsanın yüz7de 73'ünün satıldığını duyurulması Kuşadası'nda da tartışmaları beraberinde getirdi. Turizmciler "Kuşadası'nın kaliteli ve yeni turistik tesislere ihtiyacı var ama yer yanlış. Burası kültürel amaçlı veya yeşil alan olarak değerlendirilmeli" görüşünü dile getirdiler.
Edinilen bilgiye göre, TARİŞ Pamuk ve Yağlı Tohumlar Birliği'nin yüzde 73 hissesi bulunan Kuşadası Derici Oteli yanındaki 10 dönüm arsa satıldı. Türk, İngiliz, Arap ve İtalyanlardan oluşan bir konsorsiyum, birliğin yüzde 73 hissesini satın aldı. Arsanın geri kalan hisselerinin yüzde 1'inin TARİŞ Zeytin ve Zeytinyağı Birliği'ne, yüzde 26'sının Üzüm Birliği'ne ait olduğu belirtildi. Konsorsiyumun bu birliklerle görüşmeleri devam ediyor. Konsorsiyum ortağı Enginsan Kültürsan Demsan Şirketler Grubu Genel Müdürü Erol Güç, Kuşadası'na 15-16 katlı bir kule şeklinde 5 yıldızlı, bin yatak kapasiteli bir otel yapmak istediklerini ve 45 milyon dolar harcayacaklarını söylemişti.
TARİŞ'in yeşil alan ilan edilen arsasının şehrin merkezine 15 katlı otel yapılması amacıyla satılması Kuşadası Belediye Meclis Üyelerinin de tepkisine yol açtı. Bağımsız Belediye Meclis Üyesi Ahmet Altunsoy, yaptığı açıklamada, "Kuşadası'ndaki aşırı yapılaşma, özellikle kent merkezinde yoğunlaşmaya yol açmış ve çeşitli sorunlar ortaya çıkarmıştır. Kuşadası merkezi, hem "açık alan" ve hem de "yeşil alan" yoksunu durumdadır. Bu koşullarda, kent merkezindeki Tariş arsası ile hemen yakınındaki belediye mülkünün birlikte değerlendirilmesi Kuşadası'na hiç olmazsa "bir nefes" aldırabilir. Buna karşın, geçtiğimiz hafta basında yer alan "Kuşadası Tariş arsasının satışı ve 15-16 katlı otel inşası" yönündeki açıklamalar Kuşadası'nın gereksinimine, halkın beklentilerine ve meclis kararlarına tezat bir eğilimi yansıtmıştır. Bu alanların "rant baskısından kurtarılarak" Kültür ve Turizm Bakanlığı desteği sağlanarak "kültür alanı olarak planlanması ve değerlendirilmesi zorunlu" görülmekte iken; ranta odaklanmış bir kesimin Kuşadası imar planını, meclis kararlarını ve kentin gereksinimlerini hiçe sayarak, kent merkezinde "15-16 katlı, bin yataklı kule otel inşaatıyla Kuşadası'nda turizminin kurtulacağı" iddiası anlaşılabilir bir durum değildir" dedi.
Bu arada, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Kuşadası Yürütme Kurulu Başkanı Bülent İlbahar, açıklanan yükseklikte bina yapılmasının Kuşadası'nın siluetini bozacağını ileri sürerken; Mimarlar Odası Başkanı Adil Geçim böylesi bir tesis için belediye meclisinden imar izninin çıkabileceğine inanmadıklarını belirtti.