‘Acele kamulaştırma yapılsın’ emri geldi

'Acele kamulaştırma yapılsın' emri geldi

Bakanlar Kurulu'nun Efemçukuru'nda altın arama faaliyetlerinde bulunan Tüprag lehine karar alması, bölge halkının ve çevrecilerin büyük tepkisine yol açtı

ERTAN GÜRCANER (HABER MERKEZİ)

Bakanlar Kurulu, İzmir kamuoyunda tartışma konusu olan Menderes ilçesi Efemçukuru Köyü'nde altın arama ve çıkarma çalışmalarıyla ilgili önemli bir karar aldı. Kurul, altın arama ve çıkarma faaliyetlerinde bulunan Tüprag Metal Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş. için, bölgedeki maden sahasında bulunan bazı parsellerin acele kamulaştırılmasına karar verdi.
Resmi Gazete'de de yayımlanan karara göre, maden sahasında bulunan, ada ve parsel numaraları belirtilen alanların, Tüprag tarafından üretim faaliyetlerinde bulunulması, tesis kurulması ve sağlık koruma bandı oluşturulması amacıyla, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından acele kamulaştırılacak.

Baraja engel
Bakanlar Kurulu'nun Büyükşehir Belediyesi'nce Çamlı Barajı'nın da yapılması planlanan bölgedeki 35 parseli kapsadığı belirtilen kararı yankı buldu. Kararın bölgede madencilik faaliyetlerini sürdürmek isteyen Tüprag şirketinin önünü açtığı iddia edilirken Ege Çevre ve Kültür Platformu (EGEÇEP) başta olmak üzere çeşitli sivil toplum kuruluşları karara tepki gösterdi. Kararla arazilerinin kamulaştırılması gündeme gelen Efemçukuru köylülerinin de 30 günlük yasal süresi içinde Danıştay'a kararın iptali istemiyle dava açacağı öğrenildi.
Tüprag'ın Efemçukuru altın madenini 2006 yılında işletmeye açmayı hedeflediğini fakat açılan davalar ve kamuoyu tepkisi nedeniyle 2 yıl geciktiğini belirten EGEÇEP Dönem Sözcüsü Arif Ali Cangı, alınan bu kararla madenin 2008 yılında işletmeye açılmasının planlandığını söyledi. Cangı, "Eğer Büyükşehir Belediyesi siyasi iradesini ortaya koyamazsa, bu kararla Çamlı Barajı hayal olur. Bu bölgede hem madencilik, hem de baraj olması mümkün değil. Maden işletilecekse o sudan içilemez. Arsa sahipleri ile görüşüp karşı davaları açacağız" dedi.

Bir ayda tamamlanacak
Maden Yasası'nda, 'Özel mülkiyete ait yerler anlaşma olmazsa, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı tarafından kamulaştırılır' hükmü olduğunu hatırlatan Cangı, yasa kapsamında yapılan olağan kamulaştırmaların üç, acele kamulaştırmaların ise 1 ay içinde yapılması gerektiğini söyledi. Dava açacaklarını, mahkemenin bir hafta içinde değer tespitinde bulunması gerektiğini ifade etti.

Yeni Asır / 04.01.2008