‘Abant artık yapay bir göl’

Gölün çevresine yapılan yol doğayı katletti

MURAT UYGUN

BOLU – Doğa harikası Abant Gölü, Bolu İl Özel İdaresince yapılan çalışmalar nedeniyle yapay bir göle döndü. Gölün çevresine yapılan yol nedeniyle dağdan akan çayların göle ulaşamamasının büyük bir tehlike yarattığı bildirildi.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğüne bağlı, 1222 bitki türü ve yaklaşık 70 endemik bitki türünün bulunduğu Abant Gölü, Bolu İl Özel İdaresinin geçen kasım ayında başlattığı yol inşaatı nedeniyle büyük tehlike altına girdi. Valilik tarafından başlatılan elektrik hatlarının yer altına alınması, kanalizasyon hattı döşenmesi, yaya ve bisiklet yolu çalışmaları ise tüm hızıyla sürdürülüyor.

Çalışmalar kapsamında gölün tahliyesinin yapıldığı dere ağzına önce bir menfez yapan ekipler, daha sonra yolları genişletti. Ancak tahliyenin engellenmesiyle beraber göl seviyesi beklenenden 1.5 metre fazla yükselince göl kenarındaki yolu ve çam ağaçlarını su bastı. Bu yükselme göl sularını karaya doğru onlarca metre ilerletti. Piknik alanları su altında kaldı.

Milli Parklar standardına göre sekiz metre genişlikte olması gereken yol, bazı yerlerde 10 metreden fazla genişletildi. Ardından da yeryüzünde sadece bu bölgede yetişen abant çiğdemi, mavi çiğdem ve kar çiçeğinin bulunduğu alanlar hafriyat altında kaldı.

Çalışmalar, TMMOBye bağlı odalar, TEMA, Bolu Çevre Derneği, Çevre İçin Hekimler Derneği ve Bolu Tabip Odası ve üniversiteler ortak bir deklarasyon açıklayarak Abantın doğal güzelliğini yitirdiğini vurguladılar. Valilik ise yaptığı açıklamada gölün doğal dengesinin zarar görmediğini, çalışmalar tamamlandığında her şeyin normale döneceğini belirtti.

ENDEMİK BİTKİLER YOK OLUYOR

Çevre ve Orman Bakanlığı’na bağlı Batı Karadeniz Ormancılık Araştırma Müdürlüğü’nün Abant’taki incelemelerinin ardından hazırladığı raporda Gölün tahliyesini engelleyen 1.5 metre yüksekliğindeki menfezden dolayı, su kotu yükseldi. Göl kıyısındaki sarıçam, göknar, söğüt ve yabani eriklerin kök boğazı su altında kaldı. Bu ağaçlar kısa sürede canlılıklarını yitirecek. Bölgemizin ve ülkemizin endemik bitkisi olan kar çiçeği ve Abant Çiğdemi’nin yaşam alanı ciddi tehdit altındadenildi.

 

Kaynak: Cumhuriyet – 20.04.2010 {nomultithumb}