Ağaç yerine güneş enerjisi

Orman tahribatını en aza indirmek için köylülere ‘Güneş Enerjisi Kredisi’ veriliyor.

İZMİR İl Çevre ve Orman Müdürü Osman Tatar, güneş enerjisinin kullanımının teşvik edilmesi için şimdiye kadar 18 köydeki 407 aileye kredi verildiğini açıkladı.

TATAR, 350 Güneş Enerjisi Kredisiyle odun tüketiminde 5 bin 250 sterlik azalma olacağını, bunun da 21 bin ağaca tekabül ettiğini söyledi.Köyde güneş enerjisi keyfi

İZMİR İl Çevre ve Orman Müdürü Osman Tatar, köylerde güneş enerjisi kullanımın teşvik edilmesi için 18 köydeki 407 aileye güneş enerjisi kredisi verildiğini bildirdi. Tatar, ‘’Güneş enerjisi kredisi’’ projesini orman köylülerinin, ormana olan baskısını azaltmak amacıyla hayata geçirdiklerini belirtti.

FERDİ kredi uygulamaları kapsamında hazırlanan kredilerle sıcak suyu köylülerin evlerine herhangi bir harcama yapmadan ve emek harcamadan getirmelerini istediklerini ifade eden Tatar, İzmir’de meteorolojik değerlere göre yıllık ortalama güneşli olmayan gün sayısının 36 olduğuna dikkati çekerek bu oranın güneş enerjisinden yararlanmanın gerekliliği için yeterli olduğunu bildirdi. 2006 yılında İzmir’de verilen 350 güneş enerjisi kredisiyle odun tüketiminde yıllık 5 bin 250 sterlik (1 metreküplük istif edilmiş) azalma olacağını bildiren Tatar, ‘’Bu da her yıl 21 bin ağacın kesilmesini engellemek demektir’’ dedi.

Star Ege – 25.03.2007